Іран погодився частково згорнути свою ядерну програму

Вранці в неділю на переговорах між Іраном і шістьма провідними державами досягнуто угоду про призупинення ядерної програми. За результатами напружених переговорів у Женеві, що тривали п’ять днів і завершилися вранці в неділю, Іран погодився частково згорнути свою ядерну програму.

iran2811

Між Іраном і шістьма провідними державами досягнуто угоду про призупинення ядерної програми. Фото: www.timesofisrael.com

Президент США Барак Обама привітав досягнення угоди і назвав її першим, але важливим кроком, що прокладає шлях для подальших переговорів з цлого комплексу питань, що хвилюють світове співтовариство.

В обмін на згоду згорнути частини ядерної програми Іран отримає допомогу у формі скасування санкцій, вартість яких становить приблизно $7 млрд.

Втім, делегація Ірану наполягла на праві країни на атомну енергетику.

“Дипломатія проклала шлях до безпечнішого світу”, – заявив американський президент.

За словами Обами, Іран погодився відмовитися від розміщення нових центрифуг для збагачення урану, допустити на свої ядерні об’єкти міжнародних інспекторів і заморозити будівництво реактора на важкій воді, технічно здатного виробляти збройовий плутоній.

За повідомленнями ЗМІ, серед перших кроків пом’якшення режиму санкцій буде розморожування іранських закордонних активів на суму 4,2 мільярда доларів.

Однак, якщо протягом півроку світова спільнота не побачить виконання обіцяного, санкції будуть відновлені в повному обсязі, попередив президент США.

Заяви політиків

Першим про успіх на переговорах у Женеві повідомив міністр закордонних справ Ірану Джавад Заріф. “Ми прийшли до угоди”, – написав він у Twitter. Потім інформацію підтвердили прес-секретар верховного представника ЄС із зовнішньої політики Кетрін Ештон Мікаель Манн і міністр закордонних справ Франції Лоран Фабіус.

“Хороша новина для всього світу”, – заявив британський міністр Вільям Хейг.

Кетрін Ештон назвала досягнуті домовленості першим кроком до всеосяжного вирішення проблеми.

“Іран погодився на цілий ряд додаткових заходів. Істотно розширюються можливості МАГАТЕ контролювати ядерну програму Ірану, і у нас є повна впевненість, що Іран буде сумлінно співпрацювати з агентством”, – сказав міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров, закликавши “послаблювати тиск на Іран”.

В інтерв’ю іранському телеканалу Press TV Джавад Заріф заявив, що угода не виключає збагачення урану на іранських підприємствах.

На даний момент рішення засудив тільки Ізраїль.

“Ізраїль не може приєднатися до світового тріумфу, заснованого на обмані і самообмані”, – йдеться в заяві міністра розвідки Ювала Стейніц, який відповідає в ізраїльському кабінеті за питання, пов’язані з іранською ядерною проблемою.

“Це погана угода, що утрудняє пошуки прийнятного рішення в майбутньому. Подібно до провальної угоди з Північною Кореєю, нинішні домовленості можуть фактично наблизити Іран до набуття [ядерної] бомби”, – вважає Стейніц.

Як повідомили в Білому домі, Обама в неділю обговорить питання, що непокоять Ізраїль, у телефонній розмові з прем’єр-міністром Біньяміном Нетаньяху.

Багато деталей поки невідомі, але результати женевських переговорів, безсумнівно, є найбільшим досягненням за останні десять років, передає з Женеви кореспондент ВВС Джеймс Рейнолдс.

Якщо очікування виправдаються, угода відкриє шлях до ослаблення багаторічного протистояння і повернення Ірану до світової спільноти.

Чутки про можливий прорив поширилися в суботу після того, як до переговорів, які проходили на рівні високопоставлених дипломатів, приєдналися глави зовнішньополітичних відомств США, Китаю, Росії, Британії, Франції, Німеччини та Ірану. Угода готова “на 98 відсотків”, заявив напередодні останнього раунду заступник міністра закордонних справ Ірану Аббас Аракчі.

Світова спільнота домагалася від Тегерана встановлення міжнародного контролю за збагаченням урану на його підприємствах і припинення будівництва важководного реактора в Араку в обмін на пом’якшення економічних санкцій. Іран наполягав на своєму праві збагачувати уран у мирних цілях.

Барак Обама раніше заявив, що навіть часткове зняття санкцій принесе Ірану економічну вигоду в розмірі 6-7 мільярдів доларів.

Прогрес у вирішенні проблеми став можливим після обрання президентом Ірану помірного ліберала Хасана Роухані в червні цього року, проте перший раунд переговорів, що відбувся в Женеві 7-9 листопада, завершився безрезультатно.

Korrespondent