Глава МАГАТЕ вважає, що КНДР продовжує спроби запустити ядерний реактор в Йонбені

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Юкія Амано заявив, що з супутників на ядерному об’єкті в Йонбені в Північній Кореї зафіксована активність, яка, на думку агентства, свідчить про спроби перезавантажити реактор, передає Reuters.

iaea0312

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Юкія Амано. Фото: www.vosizneias.com

“Однак, оскільки у агентства немає безпосереднього доступу до об’єкта, ми не можемо зробити висновок, чи був реактор вже запущено”, – йдеться в опублікованій промові Амано. МАГАТЕ спостерігає за діями на реакторі в основному за допомогою супутників, оскільки об’єкт в КНДР оголошено секретним. Більш того, експерти агентства були видворені з КНДР у квітні 2009 р.

На початку квітня 2013 р. Північна Корея заявила, що знову запустить всі свої атомні об’єкти, включаючи і реактор в Йонбені, експлуатація якого була припинена в 2007 р. Проте для перезапуску реактора КНДР необхідно відновити систему охолодження, знищену в 2008 р. як заходи по зміцненню довіри під час шестисторонніх переговорів з США, Китаєм, Південною Кореєю, Японією і Росією з денуклеаризації Корейського півострова. За оцінками експертів, якщо реактор не був пошкоджений за роки поза експлуатації, для відновлення її роботи потрібно близько півроку (з моменту оголошення цих планів).

У вересні ц.р. фахівці Центру вивчення міжнародних відносин при Університеті Джонса Хопкінса заявили, що на зображеннях реактора, отриманих із супутника, видно піднімається білий пар від приміщень, в яких розташовані парові турбіни і електрогенератори станції. У зв’язку з цим було зроблено припущення, що реактор міг вже бути перезапущений.

Реактор в Йонбені був побудований в 1964 р. при сприянні СРСР. Роком пізніше реактор був введений в експлуатацію. На даний момент ядерний науково-дослідний центр в Йонбені – найбільший об’єкт ядерної програми КНДР. Потужність реактора становить 5 мегават. Як стверджує Пхеньян, він покликаний в першу чергу задовольнити енергетичні потреби КНДР. Проте експерти вважають, що центр має обладнання для виробництва плутонію, придатного для виготовлення ядерної зброї.

КНДР відкидає звинувачення міжнародного співтовариства у створенні ядерного озброєння. Згідно з підрахунками експертів, країна володіє достатньою кількістю расщепляющегося матеріалу для створення 10 атомних бомб. Тим не менш, за даними іноземних спецслужб, Корея поки не володіє достатнім рівнем розвитку технологій для виробництва такої зброї.
“Я серйозно стурбований північнокорейською ядерною програмою”, – додав Амано.

RBC