До 60-річчя промови «Атом заради миру»

60 років тому, 8 грудня 1953 року, на сесії Генеральної Асамблеї ООН з програмною промовою «Атом заради миру» виступив президент Сполучених Штатів Америки Дуайт Девід Ейзенхауер.

Цей виступ можна вважати відправною точкою розвитку цивільної ядерної енергетики, технологій мирного використання енергії атому та активізації ефективної дискусії щодо нерозповсюдження ядерної зброї. Створення в 1957 році рамках ООН Міжнародної агенції з атомної енергії (МАГАТЕ) також стало втіленням промови Ейзенхауера.

eizenhauer

34-й Президент Сполучених Штатів Америки Дуайт Ейзенхауер. Фото: www.npr.org

Основна ідея програми, проголошеної американським президентом, полягала у тому, щоб надати усім зацікавленим державам можливість використовувати атомну енергію, але у мирних, а не військових цілях. Ейзенхауер відзначив переваги мирного використання енергії атома для людства: «…мирні можливості атомної енергії не обмежуються мрією про майбутнє. Її можливості доведені, і вони помітні тут, тепер, сьогодні. […] якщо вчені та інженери всього світу будуть володіти достатньою кількістю матеріалу, що розщеплюється, за допомогою якого вони зможуть розвинути свої ідеї, ці можливості будуть швидко використані для загального, ефективного та економічного застосування».

OON

Виступ Дуайта Девіда Ейзенхауера на засіданні Генеральної Асамблеї ООН. Фото: vimeo.com

Президент США описав і механізм практичної реалізації презентованої ним ідеї. Він запропонував усім зацікавленим урядам почати робити спільні внески із запасів урану та матеріалів, що розщеплюються, передаючи ці внески у розпорядження Міжнародного органу з атомної енергії. На думку Ейзенхауера, такий орган повинен бути створений під егідою Організації Об’єднаних націй. Президент США зазначив: «Орган з атомної енергії може нести відповідальність за надходження, зберігання та захист наданих матеріалів, що розщеплюються, та інших». Ейзенхауер був впевнений, що вчені забезпечать такі умови безпеки, які значною мірою захистять від несподіваних захоплень склад, де зберігатимуться надані матеріали.

Найважливішим обов’язком Органа з атомної енергії Ейзенхауер назвав вироблення методів, завдяки яким матеріали, що розщеплюються, будуть використовуватися у мирних цілях. Отже, в промові була закладена не тільки ідея створення Органу з атомної енергії, яким стала МАГАТЕ. Ейзенхауер запропонував й механізм контролю, який попередив би використання енергії атому у військових цілях. Ця пропозиція згодом трансформувалася в «систему гарантій МАГАТЕ». Відповідно до пункту 5 статті 3 Статуту МАГАТЕ, Агенція уповноважується «…встановлювати і втілювати в життя гарантії, які мають своєю метою забезпечити, щоб матеріали, що розщеплюються, та інші, послуги, устаткування, технічні засоби і відомості, які надаються Агенцією, або на її вимогу, або під її наглядом чи контролем, не були використані так, щоб сприяти будь-якій воєнній меті, і поширювати, на вимогу сторін, застосування цих гарантій на будь-які двосторонні чи багатосторонні угоди або, на вимогу тієї чи іншої держави, на будь-які види діяльності цієї держави в сфері атомної енергії».

marka

Поштова марка «Атом заради миру». Фото: passionweiss.com

Редакція сайту 8/12/2013