Як запобігти аваріям на АЕС?

Відповідь на це ключове питання подальшого розвитку атомної енергетики шукали учасники круглого столу: «Чорнобиль та Фукусіма-Даїчі: вплив на розвиток світової ядерної енергетики». Захід, організований «Українським Ядерним Форумом», відбувся напередодні вшанування пам’яті загиблих в наслідок аварії на 4 блоці Чорнобильської АЕС. До обговорення були запрошені фахівці ядерної галузі, експерти та представники громадськості.

prometey

Прометей біля Чорнобильської АЕС

Учасники круглого столу аналізували досвід подолання наслідків двох наймасштабніших аварій в атомній промисловості – на Чорнобильській АЕС (1986) та АЕС Фукусіма-Даїчі (2011), ділилися думками щодо необхідних кроків для попередження подібних трагедій в майбутньому, а також рекомендаціями з підвищення ядерної та радіаційної безпеки.

У виступах було наголошено на необхідності проведення періодичної переоцінки безпеки атомних електростанцій, що є ключовим елементом культури безпеки. Експерти також підкреслили особливу роль в цьому процесі незалежного та сильного регулюючого органу, який для ефективного виконання своїх завдань повинен мати відповідні юридичні та фінансові можливості.

Микола Штейнберг, модератор круглого столу, зазначив, що переоцінку слід зосередити на тих подіях та умовах, які атомна електростанція повинна витримати без значних радіоактивних викидів, з можливістю відновлення виробництва енергії. А також врахувати події та умови, які можуть призвести до більш серйозних пошкоджень АЕС, але які вона повинна витримати без необхідності проведення значних протиаварійних заходів за межами майданчика (наприклад, евакуації населення).

В ході дискусії учасники круглого столу особливо наголосили на важливості підвищення ефективності глибокоешелонованого захисту атомних станцій, який передбачає застосування системи фізичних бар’єрів на шляху поширення іонізуючого випромінювання і радіоактивних речовин у навколишнє природне середовище. Належна та стійка робота кожного з бар’єрів зумовлює надійне та безпечне оперування атомними електростанціями.

Підсумовуючи обговорення, учасники круглого столу зазначили, що для безпечної експлуатації АЕС та запобігання аваріям регулюючий орган і експлуатуюча організація повинні забезпечити належний рівень ядерної та радіаційної безпеки, при цьому максимально імплементувати досвід, отриманий в ході подолання наслідків аварій, що відбулися.

Редакція сайту 29/04/2014