«Енергоатом» і Holtec International приступили до підготовки проекту Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива

Додаткова угода до контракту на будівництво Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) було підписано президентами Holtec International Крісом Сінгхом та ДП НАЕК «Енергоатом» Юрієм Недашковським 24 червня в Києві.

energoatom

Кріс Сінгх та Юрій Недашковський

Документ стосується відновлення робіт за контрактом 2005 року в частині розробки проекту централізованого сховища. Приступити до цього етапу дозволила постанова уряду, що закріплює положення Закону України «Про поводження з відпрацьованим ядерним паливом щодо розміщення, проектування та будівництва централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива реакторів типу ВВЕР вітчизняних атомних електростанцій» про виділення 2-х земельних ділянок загальною площею 45,2 га в зоні відчуження Чорнобильської атомної електростанції.

Юрій Недашковський зазначив, що з моменту підписання в 2005 році контракту між «Енергоатомом» і Holtec приступити до практичної реалізації проекту не вдавалося через тяганину з прийняттям відповідного закону Верховною Радою і виділенням землі. За ці 9 років відбулися серйозні зміни, які напряму стосуються контрактних зобов’язань, а значить вимагають перегляду всього документа. Він дав доручення відповідним службам компанії в короткі терміни сформувати робочу групу і почати роботу з перегляду контракту. Зокрема, мова йде про перехід від тендерної системи ціноутворення до принципу «витрати +», новий порядок фінансування, проведення частини робіт силами «Енергоатому».

У свою чергу Кріс Сінгх висловив упевненість, в тому, що компанії увійшли в активну фазу реалізації проекту та запевнив українську сторону, що в проекті будуть використані найновіші і ефективні технології: «Ви можете бути впевнені, що в Україні буде сама надійна і безпечна система зберігання відпрацьованого ядерного палива», ‒ відзначив він.

Нагадаємо, після будівництва пускового комплексу, завершення якого намічене на кінець 2017 року, і введення в експлуатацію самого сховища, на ЦСВЯП буде направлятися відпрацьоване ядерне паливо (ВЯП) з трьох атомних станцій – Хмельницької, Рівненської та Южно-Української АЕС. (Запорізька АЕС має власне пристанційне сховище ВЯП, яке введено в експлуатацію у 2001 році). Розроблене науково-дослідним і проектно-конструкторським інститутом «Енергопроект» (Київ) техніко-економічне обгрунтування передбачає проектну місткість ЦСВЯП в 16,53 тис. відпрацьованих тепловиділяючих елементів, у тому числі 12,01 тис. – з блоків ВВЕР-1000 і 4,52 тис. – ВВЕР-440. Ємність пускового комплексу становить 3,62 тис. збірок, в тому числі 2,51 тис. – з ВВЕР-1000.

Сховище планується розмістити на майданчику між відселеними селами Стара Красниця, Буряківка, Чистогалівка і Стечанка на південний захід від Чорнобильської АЕС у зоні відчуження та безумовного (обов’язкового) відселення.

Земельні ділянки передбачені для будівництва ЦСВЯП і під’їзної залізничної колії ЦСВЯП з залізничною магістраллю на відрізку Вільча – Янів.

Передача зазначених земельних ділянок була передбачена Законом України «Про поводження з відпрацьованим ядерним паливом щодо розміщення, проектування та будівництва централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива реакторів типу ВВЕР вітчизняних атомних електростанцій», яким у 2012 р. було прийнято рішення про будівництво ЦСВЯП та визначено місце його розташування. Однак «Енергоатом» до останнього часу не міг отримати права на користування земельними ділянками для ЦСВЯП і почати розробку проекту.

Сайт ДП НАЕК «Енергоатом» [http://www.energoatom.kiev.ua/ua/press/nngc/39940-energoatom__holtec_international_pristupili_do_pdgotovki_proektu_tcentralzov anogo_shovischa_vdpratcovanogo_yadernogo_paliva/] 09/07/2014