Офіційний візит делегації Держатомрегуювання України в США

Із 21 по 25 липня 2014 року на запрошення уряду США делегація Держатомрегулювання України у складі Голови Держатомреулювання України – Божка С.Г. та директора ДНТЦ ЯРБ – Шевченка І.А. відвідала з офіційним візитом Державний департамент США (U.S. State Department), Департамент з енергетики США (U.S. Department of Energy), Комісію ядерного регулювання США (U.S. NRC) у Вашингтоні та головний офіс компанії Holtec International у Нью-Джерсі.

ukr-usa

Українська делегація з Надзвичайним та Повноважним Послом України у Сполучених Штатах Америки Олександром Моциком

Під час візиту українською делегацією було представлено стислий огляд наявних та перспективних програм розвитку ядерної енергетики в Україні, були обговорені питання з ядерної та радіаційної безпеки та фізичного захисту з урахуванням ситуації, що склалась сьогодні в Україні.

Наради проводилися за участі керівників вищої ланки державних органів США. Посадовці висловили розуміння складної ситуації в Україні та готовність до розширення співпраці та надання допомоги у вирішенні нагальних питань забезпечення безпеки в ядерній галузі України.

Робочий тиждень розпочався 21 липня 2014 року з візиту до компанії Holtec International. Українська делегація зустрілася з керівництвом компанії на чолі з президентом Крісом Сінгхом. Під час зустрічі обговорювались питання ядерної безпеки довгострокового зберігання відпрацьованого ядерного палива у сховищах сухого типу, а також компанією Holtec була представлена інформація щодо новітніх розробок малих модульних реакторів (SMR).

22 та 23 липня 2014 року відбувся візит до Комісії ядерного регулювання США (U.S. NRC).

Представники української делегації зустрілися із Головою Комісії ядерного регулювання США Елісон МакФарлейн та виконавчим директором з питань експлуатації Комісії ядерного регулювання США Марком Саторіусом.

Сторони обговорили ситуацію в ядерній галузі в Україні, а також актуальні питання двостороннього та багатостороннього співробітництва у сфері ядерної та радіаційної безпеки, зокрема розвиток ядерної промисловості в Україні та США; розглянули додаткові заходи щодо підвищення ядерної безпеки в Україні, зокрема забезпечення фізичного захисту тощо. Слід зазначити, що у Сполучених Штатах Америки велика увага приділяється саме питанням захищеності ядерних об’єктів.

Пані МакФарлейн висловила готовність сприяти розширенню співпраці між нашими країнами та наданню підтримки при вирішенні нагальних питань забезпечення безпеки в ядерній галузі України.

Також в рамках візиту до NRC українська делегація провела робочу зустріч з представниками Департаменту міжнародних програмам з надання підтримки в галузі ядерної безпеки Комісії ядерного регулювання США (КЯР США) Джеком Ремзі та Даніелою Емче та представником Брукхевенської національної лабораторії Пітером Когутом. Під час зустрічі обговорено поточні завдання, що виконуються за Програмою двостороннього співробітництва між регулюючими органами з ядерної та радіаційної безпеки України та США, а також можливі напрями подальшого співробітництва, серед яких особлива увага була приділена реалізації спільного проекту з перегляду національних регулюючих вимог у частині структури та змісту звіту з аналізу безпеки з проведення оцінки сховищ відпрацьованого ядерного палива з урахуванням практики та досвіду США.

Сторони домовились про можливість та умови участі ДНТЦ ЯРБ у програмах СAMP (Thermal-hydraulic Code Applications and Maintenance Program) та CSARP (The Cooperative Severe Accident Research Program), що сприятиме подальшому розвитку можливостей ДНТЦ ЯРБ у виконанні експертних оцінок матеріалів проектих та запроектних (важких) аварій.

24 липня 2014 року Голова Держатомрегулювання України С.Г. Божко та директор ДНТЦ ЯРБ І.А. Шевченко відвідали з офіційним візитом Департамент з енергетики США (DoE). Українські посадовці зустрілися з представниками DoE Пітом Лайонсом та Анною Харінгтон, які висловили занепокоєність ситуацією, що склалася сьогодні в українському ядерному секторі, а також готовність та зацікавленість у наданні підтримки українському ядерному регулятору у вирішенні важливих питань щодо забезпечення безпеки у галузі. Зокрема, українською стороною було надано ряд пропозицій, які були позитивно оцінені американською стороною. Досягнуто домовленостей про початок реалізації спільних проектів, спрямованих на зміцнення регулюючих можливостей Держатомрегулювання України та організації її технічної підтримки в частині взаємозв’язку та забезпечення спільного розгляду питань ядерної та фізичної безпеки АЕС, виконання оцінок безпеки технічних рішень з управління важкими аваріями, вдосконалення нормативної бази щодо процедур аварійного управління та періодичної оцінки усього набору аварійних процедур (інструкції з ліквідації відхилень, ІЛА, КУВА) для забезпечення їх відповідності фактичному стану енергоблоків АЕС.

25 липня 2014 українська делегація провела зустріч з директором Департаменту співробітництва з країнами Євразії щодо координування проектів допомоги США країнам Європи та Євразії Державного департаменту США (U.S. State Department) Полом МакКартером.

Голова Держатомрегулювання України С.Г. Божко коротко представив результати зустрічей з керівниками вищої ланки державних органів США, що відбулися протягом тижня, визначив основні питання щодо подальшого співробітництва та подякував за підтримку, яку надає уряд США Україні.

Сторони відмітили, що такі зустрічі позитивно впливають на розвиток співробітництва між двома країнами з пріоритетних напрямів розвитку атомної енергетики та домовились про подальшу співпрацю з метою зміцнення регулюючих можливостей Держатомрегулювання України в частині вирішення глобальних питань забезпечення ядерної та радіаційної безпеки та захищеності, що в свою чергу дасть змогу застосовувати найкращий світовий досвід у національній практиці ядерного регулювання.

Наприкінці запланованого візиту українська делегація зустрілася з Надзвичайним та Повноважним Послом України у Сполучених Штатах Америки Олександром Моциком. Під час зустрічі обговорено підсумки роботи керівництва Держатомрегулювання України та ДНТЦ ЯРБ протягом перебування у США.

Сайт Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки [http://www.sstc.kiev.ua/ua/main-ua/1483-30072014.html] 01/08/2014