Україна залишається вірною положенням Договору про нерозповсюдження ядерної зброї – Клімкін

Наміри Росії розмістити ядерну зброю в Криму порушують без’ядерний статус України, але Київ не збирається поновлювати виробництво ядерної зброї, заявляє міністр закордонних справ України Павло Клімкін.

news0508_1

Україна залишається вірною положенням Договору про нерозповсюдження ядерної зброї – Клімкін

“Менш ніж за рік Росія перетворила Крим із процвітаючого морського курорту на сучасну військову базу, готову для розгортання ядерної зброї. Враховуючи стратегічне розташування Криму в регіоні, ми не можемо виключити розгортання ядерних сил Російської Федерації на території Автономної Республіки Крим. Це є серйозним викликом чинному режиму нерозповсюдження, і це питання має вирішуватися міжнародним співтовариством одразу”, – заявив П.Клімкін під час виступу на оглядовій конференції Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ) у Нью-Йорку.

Міністр також висловив стурбованість України щодо односторонніх дій Російської Федерації з денонсації угоди між Україною та РФ про статус і умови дислокації Чорноморського флоту РФ на території України від 28 травня 1997 року, згідно з положеннями статті 5 якого “Росія зобов’язується не мати ядерної зброї у формуваннях Чорноморського флоту Російської Федерації, який дислокується на території України”.

“Заяви російських чиновників про їхнє право розміщувати ядерну зброю в Криму дають привід для занепокоєння. Реалізація цих агресивних планів безпосередньо порушує без’ядерний статус України. Крім того, це свідчить про тривале порушення зобов’язань Росії як члена МАГАТЕ”, – сказав П.Клімкін.

За його словами, захоплення частини української території і де-факто військової агресії Росії проти України створює ситуацію, коли деякі держави можуть вважати міжнародні правові інструменти недостатніми для забезпечення територіальної цілісності та недоторканності державних кордонів, що є “величезним викликом міжнародній системі ядерної безпеки, що ґрунтується на ДНЯЗ у рамках ООН і МАГАТЕ”.

“Але навіть у нинішній ситуації я хотів би звернути вашу увагу на цей унікальний приклад, моя країна залишається вірною положенням ДНЯЗ”, – заявив П.Клімкін.

Він визнав, що в Україні вже звучать деякі політичні голоси, що закликають відновити виробництво ядерної зброї як єдиного засобу захисту від будь-якої зовнішньої агресії. “Але з погляду українського уряду, цей варіант не на столі. Цим ми підтверджуємо, що Україна вважає Договір про нерозповсюдження ядерної зброї наріжним каменем глобального режиму нерозповсюдження і важливою основою для досягнення цілей ядерного роззброєння”, – запевнив міністр закордонних справ України.

Інтерфакс [http://ua.interfax.com.ua/news/general/263624.html] 8/05/2015