В Івано-Франківській області в незаконному обігу виявлено радіоактивний матеріал

В середу, 05.08.2015 в районі с.м.т. Ворохта Івано-Франківської обл., поруч ділянки дороги «Ворохта-Верховина», в результаті контррозвідувальних заходів, здійснених Службою безпеки України, було затримано злочинне угрупування. В багажному відділенні автомобіля, що був у розпорядженні угрупування, було виявлено невстановлений предмет, що, за результатами первинного обстеження, мав ознаки радіоактивності.

div0608

В Івано-Франківській області в незаконному обігу виявлено радіоактивний матеріал

Керуючись положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 №813 «Про затвердження порядку взаємодії органів виконавчої влади та юридичних осіб, які провадять діяльність у сфері використання ядерної енергії, в разі виявлення радіоактивних матеріалів в незаконному обігу», до місця події прибули представники Західної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки Державної інспекції ядерного регулювання України, Управління ДСНС України в Івано-Франківській області та ДУ «Івано-Франківський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України», які здійснили радіологічне обстеження місця виявлення підозрюваного предмету. На момент прибуття вищезазначених служб, співробітниками Служби безпеки України було попередньо визначено та марковано сигнальною стрічкою межі контрольованої зони, які в подальшому були підтверджені спеціалістами.

В результаті проведеного Держатомрегулювання радіологічного обстеження було встановлено, що виявлений предмет є радіоактивним матеріалом, що випромінює бета-частинки та гамма-кванти. Предмет складної форми, що являє собою металеву кулю, діаметром біля 10 см з секторальним вирізом на третину об’єму, глухим отвором та поздовжньою вузькою щілиною в центральній частині кулі. На діаметрально-протилежних кінцях кулі, співвісно із щілиною, знаходяться два циліндричних утворення, висотою 2 см. Поруч одного з них нанесено цифрове маркування. Потужність експозиційної дози (бета+гамма) на віддалі 10 см від предмету становить від 120 до 173 мкЗв/год, в залежності від взаємного розташування дозиметра-радіометра та радіоактивного предмету. На відстані 2 м від підозрюваного об’єкту значення потужності експозиційної дози випромінювання спадають до рівня фонових (0,1 мкЗв/год).

За результатами радіологічного обстеження представниками Держатомрегулювання, ДСНС України та Держсанепідслужби України підготовлено та передано селищному голові смт. Ворохта висновок про основні параметри радіаційної обстановки на місці виявлення підозрюваного матеріалу. У висновку зазначено, що можливість зовнішнього та внутрішнього опромінення персоналу та населення, за умови збереження контрольованої зони, – виключена. Дано рекомендації щодо переміщення виявленого радіоактивного предмету до місця його тимчасового зберігання силами Львівського ДМСК УДО «Радон». В подальшому рекомендовано залучення фахівців Інституту ядерних досліджень НАН України для проведення експертизи підозрюваного матеріалу. За результатами експертизи Державтомрегулювання поінформує про склад матеріалів, що перебували в незаконному обігу.

Веб-сайт Держатомрегулювання