Щодо порушення положень Будапештського меморандуму

Наприкінці лютого 2014 року російські війська вторглися на територію АР Крим, тим самим цинічно порушивши свої ж зобов’язання, викладені у Будапештському меморандумі. Парадокс полягає саме в тому, що територіальна цілісність України порушена самим гарантом цієї територіальної цілісності, тим більше, що агресію було здійснено державою, що володіє ядерною зброєю.

Міжнародна спільнота визнала факт порушення положень Будапештського меморандуму по відношенню до України. Про це у своїй промові на Гаазькому саміті з ядерної захищеності 24 березня 2014 р. заявив Генеральний секретар ООН пан Гі Мун, зазначивши, що гарантії безпеки були важливою умовою для приєднання України до Договору про неразповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ), але їх надійність була серйозно підірвана подіями навколо України. Генсек ООН висловив думку, що це матиме негативні наслідки як для регіональної безпеки, так і для усього режиму нерозповсюдження ядерної зброї. Невиконання умов Будапештського меморандуму створило небезпечний прецедент в глобальній системі ядерної безпеки в світі.

З метою оперативного та скоординованого вирішення проблемних питань у сфері гарантій нерозповсюдження ядерної зброї, фізичного захисту ядерних матеріалів та установок, ядерної та радіаційної безпеки на тимчасово окупованій території АР Крим наказом № 50 від 24.04.2014 у Держатомрегулюванні створено тимчасову робочу групу, наказом №144 від 03.10.2014 повноваження цієї робочої групи поширено також і на райони проведення АТО. Держатомрегулювання також підготувала пропозиції до Кабінету Міністрів України щодо створення міжвідомчої робочої групи (МРГ) щодо вирішення проблем захищеності та гарантій нерозповсюдження ядерної зброї на тимчасово окупованій території АРК.

На території АРК розташовані такі ядерні об’єкти як дослідницький реактор ИР-100 Севастопольського національного університету ядерної енергії і промисловості (СНУЯЕіП) та дві підкритичні збірки, на низько збагаченому та природному урані. На час анексії реактор перебував у стані зупинки. Охорона об’єкта забезпечувалась підрозділом охорони ГУВВ МВС України в/ч 3042, сформованої із місцевих жителів, які під тиском обставин поступово почали переходити на бік РФ. Повністю контроль над об’єктом було втрачено у травні.

Крім того, на території АРК знаходиться кілька підприємств та лікувальних закладів, у яких використовуються прилади та контейнери із радіаційним захистом із збідненого урану, а також високоактивні джерела іонізуючого випромінювання – у 5 закладах, переважно це онкоклініки.

Держатомрегулювання намагалась тримати ситуацію в Криму під контролем й виконувати свої обов’язки у сфері забезпечення ядерної захищеності та гарантій нерозповсюдження ядерної зброї на тимчасово окупованій території ще впродовж кількох місяців. Перш за все, за дорученням нашим територіальним підрозділом – Кримською держінспекцією – було проведено провести термінову позапланову перевірку стану фізичного захисту, обліку і контролю ядерного матеріалу на вищеперерахованих об’єктах та стану фізичного захисту на об’єктах, де використовуються ДІВ. Зв’язок із Кримською державною інспекцією з ядерної та радіаційної безпеки фактично було втрачено у травні-червні, а з вересня вона офіційно перейшла у підпорядкування Ростехнагляду РФ. Від ліцензіатів, розташованих на території АР Крим, не було отримано жодного звіту за результатами фізичної інвентаризації ядерних матеріалів за 2014 рік.

Південно-східна державна інспекція з ядерної та радіаційної безпеки що була розташована у м. Донецьк, продовжувала свою роботу, а у грудні 2014 р. Її було переведено до Запоріжжя. Що стосується ліцензіатів, розташованих у Донецькій та Луганській областях, то звіти отримані переважно від усіх. У зоні так званих ДНР та ЛНР, немає ядерних установок, є лише ядерні матеріали у невеликих кількостях у вигляді радіаційного захисту контейнерів для транспортування та зберігання ДІВ та апаратів променевої терапії у онкологічних клініках, а також високоактивні ДІВ.

На перший план вийшла діяльність Держатомрегулювання по виконанню міжнародних договорів, за якими вона є компетентним органом. Так 26 березня 2014 року на адресу Секретаріату МАГАТЕ надіслано спеціальний звіт на виконання ст. 68 Угоди про гарантії у зв’язку із Договором про нерозповсюдження ядерної зброї, ратифікованої Законом України № 737/97-ВР від 17.12.97. У звіті повідомляється про втрату українською стороною контролю за ядерними матеріалами та установками, розташованими на території АР Крим, що означає неможливість виконання Україною своїх міжнародних зобов’язань у повному обсязі через окупацією РФ частини території України.

З березня 2014 року Держатомрегулювання активно співпрацює із МЗС та Постійним представництвом України при міжнародних організаціях у Відні, надаючи фахову консультаційну допомогу та виробляючи спільні рішення. Листом до МЗС Держатомрегулювання висловило згоду із запропонованим МАГАТЕ поширенням серед країн-членів Агентства ноти МЗС України від 22 березня 2014 року №413/23-190-703. Також підтримано позицію Секретаріату Агентства щодо необхідності дотримання положень Статуту МАГАТЕ та діючих норм міжнародного права у питаннях застосування гарантій МАГАТЕ.

Згідно зі ст. 5 Конвенції про фізичний захист ядерного матеріалу та ядерних установок, ратифікованою постановою Верховної Ради України від 05.05.1993 за №3182-12 у разі отримання інформації про будь-яке переміщення, використання або зміни ядерного матеріалу або в разі реальної загрози такої дії Україна інформує МАГАТЕ та/або країни-учасниці. Така інформація була надана МЗС України для подальшого інформування МАГАТЕ.

27 березня 2014 року Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію 68/262 «Територіальні цілісність України», за яку проголосували сто держав. Крім того, згідно з пропозицією РНБОУ і Держатомрегулювання Постпредство надіслало лист Гендиректору МАГАТЕ щодо організації спеціальної інспекції МАГАТЕ до ядерних об’єктів АРК. 7 квітня 2014 року відбулася зустріч Постійного представника України І.В.Прокопчука з Гендиректором МАГАТЕ Ю.Амано для обговорення ініціативи України щодо направлення спеціальної інспекції МАГАТЕ на територію АРК. На цій зустрічі пан Амано підкреслив, що хоча Україна і втратила контроль за ядерними матеріалами на півострові, вона не порушувала своїх міжнародних зобов’язань. Він підтвердив, що МАГАТЕ і надалі продовжить застосування гарантій нерозповсюдження ядерної зброї в Україні виходячи з того, що АРК є невід’ємною частиною України.

На практиці виявилось, що ситуація із анексією частини території держави не врегульована юридично у міжнародних документах у галузі ядерної безпеки, фізичного захисту ядерних матеріалів та установок і гарантій нерозповсюдження ядерної зброї, Держатомрегулюванням також підготовлено пропозиції щодо змін у міжнародні договори, які передані на розгляд держав-членів МАГАТЕ.

amano_vs_bozhko

Зустріч Гендиректора МАГАТЕ Ю.Амано та Голови Держатомрегулювання С.Божка

Листом від 22.09.2014 МАГАТЕ повідомило Україну про продовження застосування ним гарантій відповідно до свого Статуту та міжнародного права. Це було підтверджено під час зустрічі делегації України з Генеральним директором МАГАТЕ паном Ю.Амано під час 58-ї Генеральної конференції МАГАТЕ. З часу окупації АРК та проведення АТО у цих регіонах інспекції МАГАТЕ не проводились.

Матеріал взято з Доповіді Державної інспекції ядерного регулювання України про стан ядерної та радіаційної безпеки в Україні у 2014 році (Додаток 1)