Міжнародне співробітництво Держатомрегулювання України в 2013 році

Міжнародне співробітництво Держатомрегулювання України є невід’ємною складовою розбудови національної системи регулювання ядерної та радіаційної безпеки.

Головною метою здійснення Держатомрегулювання України міжнародного співробітництва є:

 • досягнення світових стандартів забезпечення ядерної та радіаційної безпеки в Україні;
 • національний внесок в підвищення світового рівня ядерної безпеки та радіаційного захисту в контексті розвитку існуючих напрямів двостороннього та багатостороннього співробітництва;
 • започаткування нових партнерських взаємовідносин з міжнародними організаціями, асоціаціями, а також країнами, що мають намір розбудовувати власні ядерні програми.

Особливістю міжнародного співробітництва Держатомрегулювання України є його багатовекторність, що включає співробітництво з Комісією Європейських Співтовариств, МАГАТЕ, двосторонні програми співробітництва з країнами-членами ЄС, Сполученими Штатами Америки, країнами латиноамериканського регіону, країнами Центральної та Східної Азії, а також співробітництво з країнами сусідами.

Багатостороннє співробітництво в 2013 році

Пріоритетним напрямом міжнародного співробітництва Держатомрегулювання України з МАГАТЕ в 2013 році було продовження імплементації проектів Програми технічного співробітництва в рамках циклу 2012-2013рр. Згідно визначених Урядом повноважень Держатомрегулювання України здійснює координацію взаємодії органів виконавчої влади України з МАГАТЕ.

Зокрема в минулому році здійснювалась реалізація п’яти національних проектів:

 • Удосконалення системи управління знаннями в ядерній промисловості України в продовження попереднього проекту;
 • Посилення ядерної інженерної освіти через розвиток та імплементацію симуляторного комплексу на базі комп’ютера;
 • Розвиток та впровадження національної системи контролю якості за допомогою посилення знань та здібностей медичних фізиків в відділеннях радіотерапії;
 • Покращення ядерної та радіаційної системи з акцентом на стійкий розвиток людських ресурсів;
 • Надання підтримки Чорнобильській АЕС щодо зняття з експлуатації та безпека поводження з радіоактивними відходами.

Слід згадати, Україна також бере активну участь в реалізації 71-го регіонального проекту Програми технічного співробітництва МАГАТЕ.

Окрім проектів Програми технічного співробітництва Україна здійснює активне співробітництво з МАГАТЕ з питань реалізації Угоди про гарантії в рамках якої 11-12 квітня 2013 року Україну з робочим візитом відвідав Заступник Генерального директора МАГАТЕ з питань гарантій Херман Накертс.

gendir iaea

Візит Заступника Генерального директора МАГАТЕ з питань гарантій Херман Накертс

Україна бере активну участь в політичних заходах з питань виконання Плану дій МАГАТЕ з ядерної безпеки. В 2013 році відбувся ряд таких заходів, в яких Україна була активно представлена. Це: Міністерська конференція «Атомна енергія 21 століття» (27-29 червня 2013 р., м. Санкт-Петербург, Російська Федерація), перша Міністерська конференція з питань ядерної захищеності «Зміцнення глобальних зусиль» (1-5 липня 2013 р., м. Відень, Австрія), Міжнародна конференція щодо забезпечення безпеки і збереження радіоактивних джерел (27-31 жовтня 2013 р., м. Абу-Дабі, Об’єднані Арабські Емірати).

OAE

Міжнародна конференція щодо забезпечення безпеки і збереження радіоактивних джерел (27-31 жовтня 2013 р., м. Абу-Дабі, Об’єднані Арабські Емірати)

В рамках виконання взятих зобов’язань за Конвенцією про ядерну безпеку 16 серпня 2013 року Україна офіційно передала Секретаріату МАГАТЕ Шосту Національну доповідь України, яка була підготовлена Держатомрегулювання України спільно з Міненерговугілля України, Державним Агентством України з управління зоною відчуження та ДП НАЕК «Енергоатом». Офіційна презентація Національної доповіді відбулась в ході Шостої Оглядової наради в березні-квітні 2014 року у м. Відень.

Протягом 2013 року в Україні за підтримки МАГАТЕ було проведено низку навчальних семінарів для українських фахівців та представників різноманітних організацій східноєвропейського регіону, зокрема:

 • 3-5 вересня 2013р. в м. Київ проходів семінар-практикум «Зміцнення потенціалу управління життєвим циклом АЕС для довготермінової експлуатації».
 • 9-11 жовтня 2013 року в Інституті прикладної фізики НАН України проведено науковий семінар: «Вдосконалення характеризації, збереження та захисту об’єктів культурної спадщини».
 • 28-31 жовтня 2013 року на базі Київського комбінату УкрДО«Радон» проведено семінар–практикум: «Розвиток національних можливостей та потенціалу готовності і реагування у випадку ядерної та радіаційної аварійної ситуації».
 • у м. Славутич з 4 по 7 листопада 2013 року проходив семінар-практикум «Підтримка зняття з експлуатації та поводження з відходами Чорнобильської, Ігналінської АЕС та АЕС А1».
 • 18-25 листопада 2013 року у м.Київ на базі Державної установи “Інститут гігієни та медичної екології імені О.М. Марзєєва Національної Академії медичних наук України” проведено семінар присвячений проблемам радона, антропогенних активних джерел, а також організації контролю якості вимірювань.

В ході участі делегації України в черговій 57-й сесії Генеральної Конференції МАГАТЕ (16-20 вересня 2013 р., м. Відень) Голова Держатомрегулювання України О. Миколайчук та Заступник Генерального Директора МАГАТЕ – Директор Департаменту Технічного Співробітництва К. Анінг підписали Рамкову Програму Співробітництва України та МАГАТЕ (CPF), яка позначає пріоритетні сфери співробітництва на період 2013-2017 рр.

CPF

Підписання Рамкової Програми Співробітництва України та МАГАТЕ (CPF)

Україна також активно взаємодіє з МАГАТЕ з питань підвищення аварійної готовності та інформування на національному та міжнародному рівнях та приймає активну участь в протиаварійних тренуваннях, що проходять під егідою Агентства.

В рамках співробітництва з Європейським Союзом Держатомрегулювання України в минулому році продовжувало реалізацію спільних проектів технічної допомоги з Європейською Комісією в рамках Інструменту співробітництва з ядерної безпеки (INSC) за різними напрямами, в тому числі посилення державного нагляду за станом ядерної та радіаційної безпеки, безпека АЕС, поводження з радіоактивними відходами та відпрацьованим ядерним паливом, зняття з експлуатації, адаптація актів національного законодавства до вимог ЄС, тощо. В 2013 році в активній фазі реалізації знаходилось десять проектів, ще шість – на різних стадіях підготовки та погодження пропозицій та технічних завдань.

В рамках взаємодії Державної інспекції ядерного регулювання України із Західноєвропейською Асоціацією регулюючих органів (WENRA) 13-14 листопада 2013 року в м. Київ проходило осіннє пленарне засідання керівників регулюючих органів країн-членів WENRA. В рамках засідання учасники відвідали майданчик ДСП «Чорнобильська АЕС» та ознайомились із поточним станом робіт на ключових об’єктах, в тому числі на об’єкті «Укриття» та майданчику з будівництва НБК.

wenra

Пленарне засідання керівників регулюючих органів країн-членів WENRA

Головні події двостороннього співробітництва в 2013 році

2013 рік проходив під гаслом активізації двосторонніх відносин з регулюючими органами інших країн. Так, 12 березня 2013 року в м. Роквіл (США) Голова Держатомрегулювання України Олена Миколайчук та Голова Комісії ядерного регулювання США Елісон МакФарлейн в ході робочої зустрічі підписали Меморандум, який визначив напрями двостороннього співробітництва між установами на період 2013-2014рр.

ua-usa

Голова Держатомрегулювання України Олена Миколайчук та Голова Комісії ядерного регулювання США Елісон МакФарлейн

1-4 липня 2013 року відбувся візит в Україну делегації Комісії ядерного регулювання США на чолі з Комісіонером Крістіною Свінікі. В ході візиту відбулись робочі зустрічі з керівництвом та фахівцями Держатомрегулювання України, ДП «ДНТЦ ЯРБ». Американські експерти відвідали майданчики ВП «Хмельницька АЕС» та ДСП «Чорнобильська АЕС».

В рамках програми співробітництва Держатомрегулювання України з Департаментом енергетики США з 8 по 12 липня 2013 року на базі Навчального центру з фізичного захисту, обліку та контролю ядерного матеріалу ім. Джорджа Кузьмича ІЯД НАН України було проведено Тренінг з пошуку та вилучення «покинутих» джерел іонізуючого випромінювання.

22 – 26 липня 2013 року Україну відвідала делегація Органу ядерної безпеки Французької Республіки (ASN). В рамках візиту відбулись зустрічі з керівництвом Держатомрегулювання України, Державним Агентством України з управління зоною відчуження, ДП «ДНТЦ ЯРБ», а також відвідування оглядового павільйону об’єкту “Укриття”, об’єкту ПКПТРВ, об’єкту “Вектор” на майданчику ДСП «Чорнобильська АЕС».

5-6 вересня 2013 року в Держатомрегулювання України з першим візитом перебувала Голова Держатомнагляду Республіки Білорусь Ольга Луговська, за результатами якого було підписано Угоду між Державною інспекцією ядерного регулювання України та Міністерством з надзвичайних ситуацій Республіки Білорусь про співробітництво в галузі ядерної та радіаційної безпеки.

ua-by

Голова Держатомрегулювання України Олена Миколайчук та Голова Держатомнагляду Республіки Білорусь Ольга Луговська

18 вересня 2013 року відбулось офіційне підбиття підсумків проекту «Німецько-українська співпраця з питань забезпечення захисту ядерних матеріалів в рамках Глобального партнерства G8 проти розповсюдження зброї та матеріалів масового знищення». Результатом цього проекту є посилення фізичного захисту, модернізація та переоснащення транспортно-складського комплексу Українського державного виробничого підприємства «Ізотоп» (ТСК УДВП «ІЗОТОП») відповідно до сучасних вимог безпеки.

ua-ger

Німецько-українська співпраця з питань забезпечення захисту ядерних матеріалів в рамках Глобального партнерства G8 проти розповсюдження зброї та матеріалів масового знищення

24-27 вересня 2013 року Держатомрегулювання України спільно з Центром підтримки проблем ядерного нерозповсюдження та ядерної захищеності Агентства з атомної енергії Японії проведено семінар на тему: «Досвід України та Японії: проблеми нерозповсюдження ядерного матеріалу та подолання наслідків аварій».

seminar jap

Cемінар на тему: «Досвід України та Японії: проблеми нерозповсюдження ядерного матеріалу та подолання наслідків аварій»

В рамках двостороннього співробітництва Держатомрегулювання України та Шведського органу з радіаційної безпеки 7-11 жовтня 2013 року на базі Навчального центру з фізичного захисту, обліку та контролю ядерного матеріалу ім. Джорджа Кузьмича ІЯД НАН України було проведено навчальні курси з питань фізичного захисту ядерного матеріалу.

13 листопада 2013 року в м. Київ Голова Держатомрегулювання України Олена Миколайчук та Генеральний Директор Інституту захисту навколишнього середовища та досліджень Італійської Республіки Стефано Лапорта підписали міжвідомчу Угоду про обмін технічною інформацією і співробітництво у галузі ядерної безпеки та радіаційного захисту.

ua-it

Голова Держатомрегулювання України Олена Миколайчук та Генеральний Директор Інституту захисту навколишнього середовища та досліджень Італійської Республіки Стефано Лапорта

Голова Держатомрегулювання України О. Миколайчук та Генеральний Директор Федерального міністерства Німеччини з питань навколишнього середовища, збереження оточення та ядерної безпеки (BMU) Г. Хененхофер підписали 14 листопада 2013 року в м. Київ Меморандум про науково-технічне співробітництво між Держатомрегулювання України/ДНТЦ ЯРБ та BMU/GRS, який визначає напрями співробітництва на період 2014-2017рр.

bmu

Голова Держатомрегулювання України О. Миколайчук та Генеральний Директор Федерального міністерства Німеччини з питань навколишнього середовища, збереження оточення та ядерної безпеки (BMU) Г. Хененхофер

17 грудня 2013 року в рамках робочого візиту Президента України В. Януковича до м. Москва (Російська Федерація) Голова Держатомрегулювання України Олена Миколайчук та Генеральний директор Державної корпорації з атомної енергії «Росатом» Сергій Кірієнко підписали Угоду між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про оперативне оповіщення про ядерну аварію та обмін інформацією у галузі ядерної та радіаційної безпеки.