Міжнародне співробітництво Держатомрегулювання України в 2013 році
Міжнародне співробітництво Держатомрегулювання України є невід’ємною складовою розбудови національної системи регулювання ядерної та радіаційної безпеки.
Головною метою здійснення Держатомрегулювання України міжнародного співробітництва є:
- досягнення світових стандартів забезпечення ядерної та радіаційної безпеки в Україні;
- національний внесок в підвищення світового рівня ядерної безпеки та радіаційного захисту в контексті розвитку існуючих напрямів двостороннього та багатостороннього співробітництва;
- започаткування нових партнерських взаємовідносин з міжнародними організаціями, асоціаціями, а також країнами, що мають намір розбудовувати власні ядерні програми.
Особливістю міжнародного співробітництва Держатомрегулювання України є його багатовекторність, що включає співробітництво з Комісією Європейських Співтовариств, МАГАТЕ, двосторонні програми співробітництва з країнами-членами ЄС, Сполученими Штатами Америки, країнами латиноамериканського регіону, країнами Центральної та Східної Азії, а також співробітництво з країнами сусідами.
Багатостороннє співробітництво в 2013 році
Пріоритетним напрямом міжнародного співробітництва Держатомрегулювання України з МАГАТЕ в 2013 році було продовження імплементації проектів Програми технічного співробітництва в рамках циклу 2012-2013рр. Згідно визначених Урядом повноважень Держатомрегулювання України здійснює координацію взаємодії органів виконавчої влади України з МАГАТЕ.
Зокрема в минулому році здійснювалась реалізація п’яти національних проектів:
- Удосконалення системи управління знаннями в ядерній промисловості України в продовження попереднього проекту;
- Посилення ядерної інженерної освіти через розвиток та імплементацію симуляторного комплексу на базі комп’ютера;
- Розвиток та впровадження національної системи контролю якості за допомогою посилення знань та здібностей медичних фізиків в відділеннях радіотерапії;
- Покращення ядерної та радіаційної системи з акцентом на стійкий розвиток людських ресурсів;
- Надання підтримки Чорнобильській АЕС щодо зняття з експлуатації та безпека поводження з радіоактивними відходами.
Слід згадати, Україна також бере активну участь в реалізації 71-го регіонального проекту Програми технічного співробітництва МАГАТЕ.
Окрім проектів Програми технічного співробітництва Україна здійснює активне співробітництво з МАГАТЕ з питань реалізації Угоди про гарантії в рамках якої 11-12 квітня 2013 року Україну з робочим візитом відвідав Заступник Генерального директора МАГАТЕ з питань гарантій Херман Накертс.
Візит Заступника Генерального директора МАГАТЕ з питань гарантій Херман Накертс
Україна бере активну участь в політичних заходах з питань виконання Плану дій МАГАТЕ з ядерної безпеки. В 2013 році відбувся ряд таких заходів, в яких Україна була активно представлена. Це: Міністерська конференція «Атомна енергія 21 століття» (27-29 червня 2013 р., м. Санкт-Петербург, Російська Федерація), перша Міністерська конференція з питань ядерної захищеності «Зміцнення глобальних зусиль» (1-5 липня 2013 р., м. Відень, Австрія), Міжнародна конференція щодо забезпечення безпеки і збереження радіоактивних джерел (27-31 жовтня 2013 р., м. Абу-Дабі, Об’єднані Арабські Емірати).
Міжнародна конференція щодо забезпечення безпеки і збереження радіоактивних джерел (27-31 жовтня 2013 р., м. Абу-Дабі, Об’єднані Арабські Емірати)
В рамках виконання взятих зобов’язань за Конвенцією про ядерну безпеку 16 серпня 2013 року Україна офіційно передала Секретаріату МАГАТЕ Шосту Національну доповідь України, яка була підготовлена Держатомрегулювання України спільно з Міненерговугілля України, Державним Агентством України з управління зоною відчуження та ДП НАЕК «Енергоатом». Офіційна презентація Національної доповіді відбулась в ході Шостої Оглядової наради в березні-квітні 2014 року у м. Відень.
Протягом 2013 року в Україні за підтримки МАГАТЕ було проведено низку навчальних семінарів для українських фахівців та представників різноманітних організацій східноєвропейського регіону, зокрема:
- 3-5 вересня 2013р. в м. Київ проходів семінар-практикум «Зміцнення потенціалу управління життєвим циклом АЕС для довготермінової експлуатації».
- 9-11 жовтня 2013 року в Інституті прикладної фізики НАН України проведено науковий семінар: «Вдосконалення характеризації, збереження та захисту об’єктів культурної спадщини».
- 28-31 жовтня 2013 року на базі Київського комбінату УкрДО«Радон» проведено семінар–практикум: «Розвиток національних можливостей та потенціалу готовності і реагування у випадку ядерної та радіаційної аварійної ситуації».
- у м. Славутич з 4 по 7 листопада 2013 року проходив семінар-практикум «Підтримка зняття з експлуатації та поводження з відходами Чорнобильської, Ігналінської АЕС та АЕС А1».
- 18-25 листопада 2013 року у м.Київ на базі Державної установи “Інститут гігієни та медичної екології імені О.М. Марзєєва Національної Академії медичних наук України” проведено семінар присвячений проблемам радона, антропогенних активних джерел, а також організації контролю якості вимірювань.
В ході участі делегації України в черговій 57-й сесії Генеральної Конференції МАГАТЕ (16-20 вересня 2013 р., м. Відень) Голова Держатомрегулювання України О. Миколайчук та Заступник Генерального Директора МАГАТЕ – Директор Департаменту Технічного Співробітництва К. Анінг підписали Рамкову Програму Співробітництва України та МАГАТЕ (CPF), яка позначає пріоритетні сфери співробітництва на період 2013-2017 рр.
Підписання Рамкової Програми Співробітництва України та МАГАТЕ (CPF)
Україна також активно взаємодіє з МАГАТЕ з питань підвищення аварійної готовності та інформування на національному та міжнародному рівнях та приймає активну участь в протиаварійних тренуваннях, що проходять під егідою Агентства.
В рамках співробітництва з Європейським Союзом Держатомрегулювання України в минулому році продовжувало реалізацію спільних проектів технічної допомоги з Європейською Комісією в рамках Інструменту співробітництва з ядерної безпеки (INSC) за різними напрямами, в тому числі посилення державного нагляду за станом ядерної та радіаційної безпеки, безпека АЕС, поводження з радіоактивними відходами та відпрацьованим ядерним паливом, зняття з експлуатації, адаптація актів національного законодавства до вимог ЄС, тощо. В 2013 році в активній фазі реалізації знаходилось десять проектів, ще шість – на різних стадіях підготовки та погодження пропозицій та технічних завдань.
В рамках взаємодії Державної інспекції ядерного регулювання України із Західноєвропейською Асоціацією регулюючих органів (WENRA) 13-14 листопада 2013 року в м. Київ проходило осіннє пленарне засідання керівників регулюючих органів країн-членів WENRA. В рамках засідання учасники відвідали майданчик ДСП «Чорнобильська АЕС» та ознайомились із поточним станом робіт на ключових об’єктах, в тому числі на об’єкті «Укриття» та майданчику з будівництва НБК.
Пленарне засідання керівників регулюючих органів країн-членів WENRA
Головні події двостороннього співробітництва в 2013 році
2013 рік проходив під гаслом активізації двосторонніх відносин з регулюючими органами інших країн. Так, 12 березня 2013 року в м. Роквіл (США) Голова Держатомрегулювання України Олена Миколайчук та Голова Комісії ядерного регулювання США Елісон МакФарлейн в ході робочої зустрічі підписали Меморандум, який визначив напрями двостороннього співробітництва між установами на період 2013-2014рр.
Голова Держатомрегулювання України Олена Миколайчук та Голова Комісії ядерного регулювання США Елісон МакФарлейн
1-4 липня 2013 року відбувся візит в Україну делегації Комісії ядерного регулювання США на чолі з Комісіонером Крістіною Свінікі. В ході візиту відбулись робочі зустрічі з керівництвом та фахівцями Держатомрегулювання України, ДП «ДНТЦ ЯРБ». Американські експерти відвідали майданчики ВП «Хмельницька АЕС» та ДСП «Чорнобильська АЕС».
В рамках програми співробітництва Держатомрегулювання України з Департаментом енергетики США з 8 по 12 липня 2013 року на базі Навчального центру з фізичного захисту, обліку та контролю ядерного матеріалу ім. Джорджа Кузьмича ІЯД НАН України було проведено Тренінг з пошуку та вилучення «покинутих» джерел іонізуючого випромінювання.
22 – 26 липня 2013 року Україну відвідала делегація Органу ядерної безпеки Французької Республіки (ASN). В рамках візиту відбулись зустрічі з керівництвом Держатомрегулювання України, Державним Агентством України з управління зоною відчуження, ДП «ДНТЦ ЯРБ», а також відвідування оглядового павільйону об’єкту “Укриття”, об’єкту ПКПТРВ, об’єкту “Вектор” на майданчику ДСП «Чорнобильська АЕС».
5-6 вересня 2013 року в Держатомрегулювання України з першим візитом перебувала Голова Держатомнагляду Республіки Білорусь Ольга Луговська, за результатами якого було підписано Угоду між Державною інспекцією ядерного регулювання України та Міністерством з надзвичайних ситуацій Республіки Білорусь про співробітництво в галузі ядерної та радіаційної безпеки.
Голова Держатомрегулювання України Олена Миколайчук та Голова Держатомнагляду Республіки Білорусь Ольга Луговська
18 вересня 2013 року відбулось офіційне підбиття підсумків проекту «Німецько-українська співпраця з питань забезпечення захисту ядерних матеріалів в рамках Глобального партнерства G8 проти розповсюдження зброї та матеріалів масового знищення». Результатом цього проекту є посилення фізичного захисту, модернізація та переоснащення транспортно-складського комплексу Українського державного виробничого підприємства «Ізотоп» (ТСК УДВП «ІЗОТОП») відповідно до сучасних вимог безпеки.
Німецько-українська співпраця з питань забезпечення захисту ядерних матеріалів в рамках Глобального партнерства G8 проти розповсюдження зброї та матеріалів масового знищення
24-27 вересня 2013 року Держатомрегулювання України спільно з Центром підтримки проблем ядерного нерозповсюдження та ядерної захищеності Агентства з атомної енергії Японії проведено семінар на тему: «Досвід України та Японії: проблеми нерозповсюдження ядерного матеріалу та подолання наслідків аварій».
Cемінар на тему: «Досвід України та Японії: проблеми нерозповсюдження ядерного матеріалу та подолання наслідків аварій»
В рамках двостороннього співробітництва Держатомрегулювання України та Шведського органу з радіаційної безпеки 7-11 жовтня 2013 року на базі Навчального центру з фізичного захисту, обліку та контролю ядерного матеріалу ім. Джорджа Кузьмича ІЯД НАН України було проведено навчальні курси з питань фізичного захисту ядерного матеріалу.
13 листопада 2013 року в м. Київ Голова Держатомрегулювання України Олена Миколайчук та Генеральний Директор Інституту захисту навколишнього середовища та досліджень Італійської Республіки Стефано Лапорта підписали міжвідомчу Угоду про обмін технічною інформацією і співробітництво у галузі ядерної безпеки та радіаційного захисту.
Голова Держатомрегулювання України Олена Миколайчук та Генеральний Директор Інституту захисту навколишнього середовища та досліджень Італійської Республіки Стефано Лапорта
Голова Держатомрегулювання України О. Миколайчук та Генеральний Директор Федерального міністерства Німеччини з питань навколишнього середовища, збереження оточення та ядерної безпеки (BMU) Г. Хененхофер підписали 14 листопада 2013 року в м. Київ Меморандум про науково-технічне співробітництво між Держатомрегулювання України/ДНТЦ ЯРБ та BMU/GRS, який визначає напрями співробітництва на період 2014-2017рр.
Голова Держатомрегулювання України О. Миколайчук та Генеральний Директор Федерального міністерства Німеччини з питань навколишнього середовища, збереження оточення та ядерної безпеки (BMU) Г. Хененхофер
17 грудня 2013 року в рамках робочого візиту Президента України В. Януковича до м. Москва (Російська Федерація) Голова Держатомрегулювання України Олена Миколайчук та Генеральний директор Державної корпорації з атомної енергії «Росатом» Сергій Кірієнко підписали Угоду між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про оперативне оповіщення про ядерну аварію та обмін інформацією у галузі ядерної та радіаційної безпеки.