Резолюція Ради керуючих МАГАТЕ (GOV/48) щодо ядерної програми Ісламської Республіки Іран

Марк Хіббс, старший науковий співробітник Фонду Карнегі за міжнародний мир, відзначив три основних «месиджа» Ради керуючих МАГАТЕ, що містяться в останній Резолюції, прийнятій 13 вересня 2012 року, що стосуються іранської ядерної програми.

Iran-IAEA

Ядерна програма Ісламської Республіки Іран продовжує привертати значну увагу міжнародної спільноти. Незважаючи на заяви лідерів Ірану щодо виключно мирного характеру своєї діяльності в галузі атомної енергетики, представники МАГАТЕ висловлюють своє занепокоєння по відношенню до вищезгаданої програми, висловлюючи підозру в намірах застосувати ядерні матеріали у військових цілях. Такі технології, як збагачення урану та переробка відпрацьованого ядерного палива є суттєвими елементами ядерного паливного циклу, разом з тим, вони можуть бути використані й для виробництва компонентів ядерної зброї. Балансування Ірану на межі мирного та військового використання, примушує світову спільноту до активних дій, спрямованих на недопущення розповсюдження ядерної зброї. У рамках цих зусиль, була прийнята нова Резолюція МАГАТЕ (GOV/48) яка критикує владу Ісламської Республіки за приховану діяльність в атомній галузі.

У даному документі, на думку Марка Хіббса, є три основних «месиджа». Очевидно, що вони в основному стосуються Ірану, але разом з цим він також відзначив, що одне з повідомлень адресоване Ізраїлю.

«Месидж» для Ізраїлю:

У преамбулі вищезгаданої резолюції підтверджується необхідність проведення конструктивного діалогу з Іраном з метою відновлення впевненості міжнародного співтовариства у виключно мирному характеру ядерної програми, а також зазначено важливість досягнення кінцевої цілі шляхом поетапного подолання даної кризової ситуації. Це, а також текст пункту 4 Резолюції, де відмічено «незмінну підтримку мирного врегулювання» висловленого міжнародною спільнотою занепокоєння, свідчать про очевидне попередження для Ізраїлю щодо не використання зброї по відношенню до Ісламської Республіки Іран.

Нагадаємо, що Ізраїль неодноразово погрожував застосувати зброю, якщо Іран не зупинить приховану діяльність в галузі атомної енергетики.

«Месиджи» для Ірану:

Пункт 3 Резолюції містить інформацію щодо серйозного занепокоєння з приводу продовження процесу збагачення урану в Ірані всупереч попереднім Резолюціям МАГАТЕ та ООН. Разом з цим, даною Резолюцією відмічається той факт, що зараз увага світової спільноти вже прикута до більш ширшого спектру об’єктів атомної енергетики, що знаходяться на території Ірану. Таким чином, це підкреслює ще більшу недовіру до діяльності Ісламської Республіки в галузі атомної енергетики.

Також слід відмітити, що автори Резолюції не використовують «сильну мову» в тексті, але дають зрозуміти важливість ще одного повідомлення, яке виражає чітке занепокоєння щодо відсутності співпраці зі сторони Ірану з МАГАТЕ, тим самим закликаючи до більш активного залучення представників Ісламської Республіки до переговорного процесу з метою пошуку консенсусного вирішення проблеми. Очевидним є думка про те, що проведення подальших переговорів Іраном з країнами П5+1 (Китай, Франція, Німеччина, Російська Федерація, Велика Британія та Сполучені Штати Америки) великою мірою залежатиме від подальшої політики переобраної адміністрації Обами.

Отже, нова Резолюція відзначає серйозне занепокоєння щодо Іранської ядерної програми, підкреслює важливість дипломатичного вирішення цієї проблеми та закликає Ісламську Республіку до співробітництва з метою забезпечення мирного вирішення даної проблеми та побудови діалогу на основі довіри.

Редакція сайту