Співробітництво США та України з протидії контрабанді ядерними та радіаційно-небезпечними матеріалами

У червні поточного року у м. Києві відбулася зустріч представників урядів США та України, на якій було обговорено досягнутий прогрес щодо протидії контрабанді ядерними та радіаційно-небезпечними матеріалами в Україні. Зустріч відбулась в рамках реалізації Плану спільних дій щодо протидії контрабанді ядерних матеріалів, який уряди США та України підписали в січні 2006 року.

usa-ukr

Зустріч представників урядів США та України щодо обговорення спільних дій у протидії контрабанді ядерними та радіаційно-небезпечними матеріалами

План дій передбачає виконання необхідних заходів для запобігання, виявлення та реагування на випадки контрабанди ядерних та радіаційно-небезпечних матеріалів. Зокрема, забезпечення захисту об’єктів, на яких розташовані ядерні та радіоактивні матеріали, вдосконалення відповідної законодавчо-нормативної бази, зміцнення захисту національних кордонів України та розбудову спроможності компетентних органів України розслідувати випадки контрабанди ядерних та радіоактивних матеріалів та переслідувати винних.

В рамках запобігання випадкам контрабанди ядерних та радіоактивних матеріалів, було обговорено поліпшення фізичного захисту установок та ведення пошуку покинутих радіоактивних джерел, удосконалення нормативної та законодавчої бази, стан організації бази даних ядерних та радіоактивних матеріалів.

Щодо виявлення випадків контрабанди ядерних та радіоактивних матеріалів, то мова йшла про проведені заходи посилення експортного контролю та впровадження передового досвіду, поліпшення захисту пріоритетних прикордонних постів та сухопутних кордонів.

Обговорення проблематики реагування випадкам контрабанди ядерних та радіоактивних матеріалів стосувалось реалізації заходів щодо ядерної криміналістики, вдосконалення переслідування та осудження незаконних перевізників ядерних та радіоактивних матеріалів, посилення правозастосування кримінального кодексу, розроблення загальнодержавного плану реагування на випадки незаконного обігу та організація міжнародного співробітництва.

Проект «Amnesty»

В рамках обговорення проблематики протидії контрабанді ядерними та радіоактивних матеріалів, було згадано проект «Amnesty», який передбачає реалізацію відповідних заходів щодо добровільної здачі радіоактивних матеріалів.

Представник Державного агентства України з управління зоною відчуження, проінформував присутніх щодо сучасного стану справ по цьому проекту.

Реалізація цього проекту відбувається в три етапи. На першому етапі були внесені зміни до статті 265 Кримінального кодексу України щодо добровільної здачі радіоактивних матеріалів. Відповідний проект Закону України розроблено Державним агентством України з управління зоною відчуження на виконання доручення Кабінету Міністрів України від 23.01.2013 № 26186/3/1-12. Метою законопроекту є встановлення належних правових підстав звільнення від кримінальної відповідальності осіб, що добровільно здали органам влади радіоактивні матеріали (джерела іонізуючого випромінювання, радіоактивні речовини або ядерні матеріали, що перебувають у будь-якому фізичному стані в упаковці або виробі чи в іншому вигляді). Проект Закону подавався уже двічі на розгляд Верховної Ради (ВР), але у зв’язку з поточною політичною ситуацією в Україні та зміною уряду, ще не був прийнятий. Наразі документ проходить повторне погодження на рівні Кабінету Міністрів і буде переданий на розгляд ВР.

Другий етап передбачає реалізацію, в рамках міжнародної технічної допомоги США, пілотного проекту «Проведення суспільної кампанії по збору у населення покинутих радіоактивних джерел іонізуючого випромінювання на території Донецької області». Наміри щодо реалізації такого проекту на території Донецької області обумовлено її великим техногенним навантаженням (велика скупченість промислових підприємств: металургійних заводів, вугільно-добувних підприємств та підприємств нафтогазової галузі). В ході реалізації зазначеного пілотного проекту буде проведено інформаційно-роз’яснювальну роботу щодо шкоди, якої можуть завдати джерела іонізуючого випромінювання здоров’ю людини та навколишньому природному середовищу, якщо поводитись з ними неналежним чином. В ході обговорення цього етапу було згадано про веб-cайт з питань ядерної безпеки, радіаційного захисту та нерозповсюдження ядерної зброї – Uatom.org, як ефективний інструмент для інформування громадськості щодо небезпеки від несанкціонованого використання покинутих радіоактивних джерел іонізуючого випромінювання.

Третій етап – вибір іншої території для проведення суспільної кампанії по збору у населення покинутих радіоактивних джерел іонізуючого випромінювання.

Особливе значення співпраці у сфері протидії контрабанді ядерними та радіаційно-небезпечними матеріалами зумовлено окупацією частини території України в Автономній республіці Крим та агресією Російської Федерації на сході України.

Як підкреслили в американському посольстві [http://ukrainian.ukraine.usembassy.gov/uk/press-releases/us-ukraine-nuclear-06242015.html], беручи до уваги наявні випадки захоплення ядерних матеріалів, які можна використовувати у вигляді зброї, що, в свою чергу, передбачає збільшення обсягів незаконної торгівлі та розповсюдження цих матеріалів, сторони відзначили необхідність і в подальшому працювати разом над тим, щоб унеможливити потрапляння цих небезпечних матеріалів у руки терористів чи інших злочинців, які можуть їх використати у своїх злочинних цілях

США та України високо оцінили досягнутий прогрес у протидії контрабанді ядерними та радіоактивними матеріалами та підтвердили свої зобов‘язання та бажання продовжувати докладати спільних зусиль щодо вирішення вищезгаданих питань, шляхом продовження співпраці.

Редакція сайту 6/08/2015