Могеріні високо оцінила підписання договору про модернізацію ядерного реактора в Ірані

Верховний представник ЄС з закордонних справ і політики безпеки Фредеріка Могеріні привітала підписання представниками Ірану і країн “шістки” документа про модернізацію дослідницького реактора в Араку, повідомляє Інтерфакс-Україна.

ebrahimi

Могеріні високо оцінила підписання договору про модернізацію ядерного реактора в Ірані

Могеріні підкреслила, що цей документ “являє собою ще одну важливу віху на шляху до повної реалізації Спільного комплексного плану дій”.

У суботу, 21 листопада, Тегеран повідомив, що країни “шістки” міжнародних посередників (США, Великобританія, Франція, КНР, РФ і ФРН) нададуть допомогу Ірану в переобладнанні реактора на важкій воді в Араку, з тим щоб на об’єкті не було можливості виробляти збройовий плутоній.

Згідно з документом, Іран виступить в якості менеджера проекту, в той час як Китай візьме участь у переобладнанні та будівництві модернізованого реактора, США забезпечить технічну підтримку і здійснить оцінку реконструкції модернізованого реактора, Франція, Великобританія і Німеччина візьмуть участь у перевірці робіт. Росія отримала право надавати консультаційні послуги.

Документ, що стосується об’єкта в Араку, був підписаний міністрами закордонних справ країн-учасниць переговорів і Могеріні як представником ЄС 13, 17 і 18 листопада.

Питання щодо ядерного реактора в Араку був одним з найскладніших ході переговорів країн “шістки” й Ірану. Угода щодо ядерної програми Ірану була досягнута 14 липня, між Іраном і США, Великобританією, Францією, Китаєм, Німеччиною і Росією. В ній Тегеран погодився на низку поступок за масштабами своєї ядерної програми в обмін на зняття санкцій.

Напередодні, 18 жовтня, Білий дім і ЄС почали процес скасування санкцій проти Ірану.

Іран був викритий у розробці ядерної програми ще в 2002 році. Як відомо, договір про нерозповсюдження ядерної зброї від 1968 року забороняє розповсюдження ядерних технологій країнам, крім тих, хто передбачений договором. Іран підписав і ратифікував договір, хоча ряд інших країн, які з плином років заволоділи ядерними технологіями, які не є сторонами договору). Ядерними державами “легітимно” визнані лише п’ять – США, Франція, Великобританія, Росія і Китай. Однак ядерна зброя з часом дістали Індія, Пакистан і Північна Корея.

Дзеркало тижня [http://dt.ua/WORLD/mogerini-visoko-ocinila-pidpisannya-dogovoru-pro-modernizaciyu-yadernogo-reaktora-v-irani-191843_.html] 24/11/2015