«Стратегічний розвиток ядерної галузі України» – слухання комітету ВРУ з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки

Учасники слухань Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки на тему «Стратегічний розвиток ядерної галузі України» обговорили нагальні питання ядерно-енергетичного комплексу. Слухання відбулись 15 квітня за участі народних депутатів, представників державних установ, НАЕК «Енергоатом» та інших підприємств ядерної галузі.

gal_45256_photos6_93566

«СТРАТЕГІЧНИЙ РОЗВИТОК ЯДЕРНОЇ ГАЛУЗІ УКРАЇНИ» – СЛУХАННЯ КОМІТЕТУ ВР З ПИТАНЬ ПЕК, ЯДЕРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ЯДЕРНОЇ БЕЗПЕКИ

Перший заступник голови Комітету ВР з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки Олександр Домбровський відзначив, що перед ядерною галуззю стоїть багато питань, які потребують законодавчого забезпечення в рамках роботи профільного комітету. «Думаю, що на наступному тижні ми матимемо ряд рішень і ті проблеми, які у нас зависли, ми зможемо вирішити», – зазначив О.Домбровський.

Серед найбільш актуальних проблем народний депутат виділив справу про примусове стягнення з Енергоатома сумнівної заборгованості на користь ЗАТ СП «Укрелектроват», що призвело до блокування рахунків оператора українських АЕС. «На жаль, я можу констатувати, що законопроект №3097, де я був співавтором, про мораторій (на стягнення боргів) по Енергоатому не був підписаний Президентом. Сподіваюсь, що найближчим часом ми вийдемо на нову дискусію, можливо, зробимо апгрейд цього законопроекту, ще раз проведемо його в парламенті  для того, щоб зняти цю проблему,принаймні, в 2016 році і дати можливість розв’язати систему неплатежів для Енергоатома. Тому що це такий ком, який, на жаль, наростає. При 28 млрд грн внутрішньої заборгованості ДП «Енергоринок», фактично 12 млрд грн заборгованості перед Енергоатомом – це критична заборгованість, яку просто за одну хвилину, або навіть за один місяць розв’язати неможливо», – зазначив народний депутат.

У свою чергу, голова підкомітету з питань ядерної енергетики та ядерної безпеки Комітету ВР з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки Володимир Бандуров також погодився, що питання стягнення боргу з Енергоатома має бути вирішене якнайшвидше. «Необхідно терміново ввести в дію закон №3097 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення розрахунків в паливно-енергетичному комплексі щодо державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом». Це дозволить нормалізувати господарську діяльність компанії. Вважаємо, що найближчим часом необхідно знайти такий механізм, який би захистив рахунки оператора від недобросовісних контрагентів», – підкреслив народний депутат.

За його словами, також необхідно забезпечити своєчасне та належне фінансування заходів з продовження термінів експлуатації атомних енергоблоків українських АЕС. «Згідно з програмою підвищення рівня безпеки блоків АЕС до 2020 року, яка була затверджена ще у 2012 році, заплановано реалізацію понад 1200 заходів із підтримання безпечного стану енергоблоків та продовження їх роботи у понадпроектний період. До 2020 року перед нашою країною стоїть дуже складне завдання – нам треба продовжити термін експлуатації  десяти енергоблоків. При цьому в окремі роки продовження терміну експлуатації відбуватиметься одночасно на двох блоках, зокрема, цього року продовжуватиметься термін експлуатації  першого і другого блоків ЗАЕС. Все це вимагає величезної мобілізації організаційних, людських, фінансових ресурсів», – переконаний В.Бандуров.

Він зазначив, що станом на 1 січня 2016 року вартість реалізації Комплексної зведеної програми підвищення безпеки експлуатації АЕС України становила понад 30 млрд грн. «На поточний рік потреби на заходи з підвищення безпеки енергоблоків і продовження термінів їхньої експлуатації становлять понад 4 млрд грн, з яких за рахунок тарифу покривається лише третина. Загалом, виходячи із прогнозного балансу, дефіцит тарифу Енергоатома у поточному році становитиме понад 14 млрд грн. Для виходу з цієї ситуації необхідно забезпечити формування справедливого тарифу для АЕС, тобто приведення тарифів у відповідність до фактичних витрат на виробництво електричної енергії. Особливо важливо запровадити обґрунтований тариф з огляду на впровадження нової моделі енергоринку. Нами підготовлено законопроект №1394, у ньому передбачено включення до тарифу на електроенергію АЕС, який затверджується НКРЕКП, витрат на реалізацію заходів з підвищення безпеки ядерних установок. Тобто не на власний розсуд, не за суб’єктивними ознаками, а в обов’язковому порядку ті заходи, які заплановані оператором атомних станцій, як обов’язкові до виконання задля підвищення безпеки атомних блоків, мають бути включені до тарифу», – підкреслив В.Бандуров.

Виступаючи у ході слухань, президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський зазначив, що реалізацію стратегічно важливих для атомно-промислового комплексу України проектів гальмує відсутність загальнодержавної стратегії розвитку галузі.

«Звичайно, залишається чинна енергетична стратегія України на період до 2030 року, яка була затверджена ще у 2013 році, але зміни які відбулись після 2013 року в соціально економічній, в політичній ситуації країни, вимагають невідкладного перегляду і актуалізації цієї стратегії. Спроби такої актуалізації безуспішно здійснювались протягом 2014-2015 років. Те ж саме стосується Державної цільової економічної програми розвитку атомно-промислового комплексу України на 2016–2020 роки, яку також на сьогодні не прийнято, а попередня програма закінчила термін своєї дії. Концерн «Ядерне паливо», Східний ГЗК, який видобуває уранову сировину, підприємство «Цирконій», наше трубне виробництво, всі вони, на жаль, також не мають програмних документів, які б забезпечували їхній розвиток. Тут варто розуміти, що інвестиційні цикли в атомній енергетиці тривають сто і більше років, відтак від якості рішень, які ми сьогодні приймаємо, або ж не приймаємо, без перебільшення, залежить доля майбутніх поколінь», – переконаний президент Енергоатома.

Він висловив жаль з приводу того, що в кризових умовах Міністерство енергетики та вугільної промисловості України було зосередженим лише на диспетчеризації графіків ремонтів електростанцій та вугільних маршрутах. «Наш орган управління залишив поза увагою одне з ключових своїх завдань, визначених статтею 21 Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» – планування,  розробку  і  впровадження   державних програм використання ядерної енергії», – додав Ю. Недашковський.

На його думку, ситуація, яка склалась навколо ядерної галузі, потребує невідкладного виправлення. «Сподіваємося, що наші пропозиції, викладені в проекті рішення Комітету ВР з ПЕК, будуть підтримані і поставлені під жорсткий контроль з боку депутатського корпусу», – сказав Ю.Недашковський.

 

Веб-сайт ДП НАЕК “Енергоатом” [http://energoatom.kiev.ua/ua/press/nngc/45256-prezentatcya_ta_doklad_prezidenta_energoatoma_na_sluhannyah_komtetu_vr_z_pitan_pek_na_temu_strategchniyi_rozvitok_yaderno_galuz_ukrani/]