6 серпня – Всесвітній день боротьби за заборону ядерної зброї

Сьогодні світова спільнота відзначає Всесвітній день боротьби за заборону ядерної зброї. Сімдесят один рік тому, 6 серпня 1945 року на японське місто Хіросіму було скинуто ядерну бомбу, рівно за три дні – місто Нагасакі чекала така ж трагічна доля.

Обидва бомбардування стали фатальними днями в історії людства. Кількість загиблих в Хіросімі і Нагасакі від безпосередньо самого вибуху сягнула понад 70 тисяч осіб. Через п’ять років після ядерної катастрофи ця цифра перевищила 200 тисяч. Згідно з офіційною статистикою Японії, до серпня 2009 року число померлих збільшилося до 413 тисяч.

В часи трагедії самого поняття «радіоактивне забруднення» ще не існувало, тому евакуація населення з японських міст не проводилась. Люди, що вижили, здебільшого залишалися у зруйнованих містах, намагалися самотужки відбудувати власне житло. Високу смертність ніхто не пов’язував зі шкідливим впливом радіації.

Hiroshima_043

Лише згодом стало ясно, що куди більшу небезпеку несе у собі не сам вибух, а радіація, що лишається після нього. Високий рівень опромінення вбиває клітини, викликає радіоактивні опіки, множинні хвороби і смерть. Низький – призводить до мутацій, наслідки яких важко передбачити. Люди хворіють на рак, а народжені ними діти мають вроджені вади. Зазвичай такі наслідки дають про себе знати через багато років після опромінення.

За інформацією Організації Об’єднаних Націй, з 1945 року й дотепер від радіації та її жахливих наслідків померло 1170000 жителів планети. 24 вересня 1994 був підписаний Договір про повну заборону ядерних випробувань. Наразі до нього приєдналися 179 держав, в тому числі й Україна.

Сьогоднішній день повинен служити нагадуванням людству про жахливі наслідки ядерних катастроф. Редакція вебсайту Uatom.org приєднується до дня жалоби й в подальшому продовжуватиме активно висвітлювати питання нерозповсюдження ядерної зброї.

Редакція веб-сайту Uatom.org