Членство України в Програмі наукових досліджень «Євратом» (2014-2018): нові перспективи для вітчизняної науки

evroatom_prez

27 червня 2016 року, під час робочого візиту Президента України Петра Порошенка до Брюсселя (Бельгія), Міністр закордонних справ України Павло Клімкін та Європейський комісар із питань досліджень, науки та інновацій – Карлос Моедаш підписали Угоду між Урядом України та Європейським співтовариством з атомної енергії про наукову і технологічну співпрацю та асоційовану участь України в Програмі наукових досліджень та навчання «Євратом» (2014-2018).

Укладення Угоди передбачає набуття Україною статусу асоційованого члена «Євратом» та забезпечує нормативно-правове підґрунтя для участі нашої держави у Програмі наукових досліджень та навчання «Євратом».

Програма «Євратом» комплементарна до Рамкової програми ЄС із досліджень та інновацій “Горизонт 2020”, асоційованим членом якої Україна стала у 2015 році. Загальний обсяг фінансування програми – 1,6 мільярди євро.

Асоційована участь України в програмі «Євратом» передбачає фінансовий внесок держави до бюджету програми, однак європейські партнери надають Україні знижку в розмірі 95% на весь період її дії.

Незважаючи на необхідність ратифікації Угоди українським парламентом, українські наукові установи вже зараз у винятковому порядку мають доступ до повного спектру дослідницьких та тренувальних програм «Євратом», а також Об’єднаного дослідницького центру Європейської Комісії та Європейського консорціуму з розвитку термоядерної енергетики (EUROfusion), що фінансуються у межах бюджету 2016-2017 років на тих умовах, що й учасники з асоційованих країн.

Для потенційних партнерів України Європейська Комісія оприлюднила на своєму сайті відповідні роз’яснення за посиланням:

http://ec.europa.eu/research/participants/docs/h2020-funding-guide/cross-cutting-issues/international-cooperation_en.htm

Докладна інформація також доступна у форматі PDF.

Єврокомісія наголошує, що грантові угоди щодо консорціумів, у яких українські установи беруть участь як асоційовані, можуть бути підписані лише після завершення Україною всіх внутрішніх процедур (передусім ратифікації Верховною Радою України Угоди про асоційовану участь у Програмі наукових досліджень та навчання «Євратом»).

Участь вітчизняних наукових установ у перспективних проектах зі сфери ядерної енергетики сприятиме імплементації Україною стандартів ядерної безпеки Євросоюзу та її інтеграції до європейського наукового співтовариства, а також посиленню міжнародного науково-технічного співробітництва в цілому.

Джерело