Відбулася зустріч з делегацією Фукусімського університету

ier_2

7 вересня 2016 року в будівлі Президії Національної академії наук України відбулася зустріч віце-президента НАН України академіка А.Г. Загороднього з делегацією Фукусімського університету (Японія).

На зустрічі від української сторони були присутні академік-секретар Відділення наук про Землю академік О.М. Пономаренко, директор Науково-інженерного центру радіогідроекологічних полігонних досліджень НАН України академік В.М. Шестопалов, директор Українського гідрометеорологічного інституту МНС України та НАН України член-кореспондент НАН України В.І. Осадчий, заступник директора Інституту проблем математичних машин і систем НАН України В.П. Клименко та старший науковий співробітник Інституту проблем математичних машин і систем НАН України С.Л. Ківа.

З японської сторони в зустрічі взяли участь директор Інституту радіоактивності навколишнього середовища Фукусімського університету (Institute of Environmental Radioactivity, IER) професор К. Нанба, а також професор Фукусімського університету М. Железняк.

Привітавши поважних гостей, академік А. Загородній у своєму вступному слові коротко поінформував про статус, основні завдання й найбільш вагомі здобутки Академії. Вчений також наголосив, що наукові установи НАН України зацікавлені в тісній співпраці з японськими партнерами, зокрема в межах проекту SATREPS (японської державної програми «Науково-технічні дослідження для сталого розвитку»).

Програма  SATREPS  фінансується і  управляється двома державними відомствами Японії, а саме: Японським науково-технічним агентством (Japan Science and Technology Agency, JST), що фінансує роботи японських організацій у межах проекту SATREPS, а також Японським агентством міжнародного співробітництва (Japan International Cooperation Agency, JICA), що фінансує, зокрема, технічну допомогу українським науковим установам у межах проекту та діяльність японських партерів в Україні.

Раніше, на виконання «Угоди між Урядом України та Урядом Японії про технічне співробітництво та грантову допомогу» від 10.06.2004, Міністерством економічного розвитку і торгівлі України була направлена заявка на участь у програмі SATREPS з проектом «Покращення радіаційного контролю навколишнього середовища та законодавчої бази в Україні для екологічної реабілітації радіоактивно забруднених майданчиків».

Учасники заходу обговорили перспективи виконання зазначеного проекту. Треба зауважити, що пропозиції щодо його виконання були підготовленні з урахуванням попередніх консультацій між представниками IER та Державного агентства України з управління зоною відчуження (ДАЗВ), Державної інспекції ядерного регулювання України, Національного інституту стратегічних досліджень, а також наукових установ, підпорядкованих ДАЗВ та НАН України.

Вчені сподіваються, що проект «Покращення радіаційного контролю навколишнього середовища та законодавчої бази в Україні для екологічної реабілітації радіоактивно забруднених майданчиків» дасть змогу посилити технічний рівень радіаційного контролю та вдосконалити законодавчу базу в Україні з метою ефективного екологічного відновлення радіоактивно забруднених територій, а також забезпечити моніторинг та моделювання для здійснення нового районування Чорнобильської зони відчуження, отримати нові знання про довгострокову поведінку радіонуклідів у навколишньому середовищі, а також оцінити ефективність технологій із відновлення навколишнього середовища шляхом порівняння досліджень у Чорнобилі та Фукусімі.

У травні  2016 року проект, запланований бюджет якого становить 100 млн йен (майже 1 млн доларів США) на рік, дістав попереднє фінансування програми SATREPS. Важливо, що фінансування з боку JICA може бути використано українською стороною для модернізації технічного устаткування наукових установ Академії, а також проведення спільних науково-технічних заходів як в Україні, так і в Японії.

З метою реалізації проекту сторони домовилися продовжити підготовку  та погодження двох контрактних документів: Collaborative Research Agreement (CRA) / Memorandum of Understanding (MOU), що включає  деталізований  план досліджень, а також Records of Discussions (R/D)  – документ, який визначає технічну допомогу Україні та план науково-технічних заходів. Підписання зазначених документів заплановане на   листопад цього року.

На завершення зустрічі академік А. Загородній та професор К. Нанба підбили підсумки дискусії, окреслили перспективні напрями двосторонньої взаємодії та висловили впевненість у необхідності подальшого українсько-японського наукового й науково-технічного співробітництва.

Джерело