Ядерний регулятор Швеції ділиться досвідом фізичного захисту ДІВ

SONY DSC

4 жовтня представник Швецького агентства з радіаційної безпеки (SSM) Ян Седерман розповів про вимоги фізичного захисту високоактивних радіоактивних джерел у Швеції. Презентація пройшла в рамках XIII Української конференції з фізичного захисту, обліку та контролю ядерних матеріалів. Захід стартував 3 жовтня в Нетішині (Хмельницька обл.) на базі навчально-тренувального центру Хмельницької АЕС.

В першу чергу шведи вирішили посилити фізичний захист високоактивних радіоактивних джерел. «Пріоритет було віддано Цезію-137 з рівнем активності 2 терабекерель і більше. Звісно що, у нас є й інші радіоактивні джерела, але питання їх регулювання розглядатимуться в подальшій перспективі», – коментує експерт SSM.

Зі слів Яна Седермана, власниками Цезія-137 у Швеції виявились 13 лікарень та 12 університетів й об’єктів промисловості. Швецькому агентству з радіаційної безпеки вдалося переконати п’ятьох з них відмовитись від використання радіоактивного елементу. На інших двадцяти постійно проводитимуться інспекційні перевірки.

SONY DSC

SSM також, встановило вимоги до фізичного захисту високоактивних радіоактивних джерел: наявність двох фізичних бар’єрів – так зване приміщення у приміщенні, специфічні вимоги до будівельних конструкцій, повний захист периметру, встановлення високонадійних систем замків, ефективна робота систем відео-нагляду, сигналів тривоги тощо.

Швецьке агентство з радіаційної безпеки вимагає у власників радіоактивних джерел наявності відповідного плану по системі фізичного захисту. «Хочу зауважити, даний план ми не погоджуємо як комплексний документ. Ми розглядаємо лише його окремі компоненти. Навантаження на SSM – наразі дуже велике. Ми не в змозі погодити 20 планів у повному обсязі», – стверджує Ян Седерман.

SONY DSC

За його словами, після затвердження плану жодні зміни до нього більше не вносяться. І вже під час перевірок інспектори SSM з’ясовують чи насправді реальний стан справ відповідає планові фізичного захисту.

«Ще однією доволі суттєвою вимогою до фізичного захисту є адміністративна. Ми вважаємо, кожен власник підприємства чи організації, де використовується Цезій-137, повинен мати в команді справжнього професіонала або навіть кількох за напрямом фізичного захисту. Перевірок компетентності фахівця у Агентства є чимало», – підсумував Ян Седерман. Також він додав, що обмін досвідом з українськими колегами є дуже важливим для подальшого розвитку сфери регулювання фізичного захисту.

SONY DSC

Редакція веб-сайту Uatom.org