Всі ДІВ в Україні мають бути зареєстровані

Про це заявила начальник відділу безпеки джерел іонізуючого випромінювання (ДІВ) Північно-Західної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки Ольга Мороз у рамках XIII Української конференції з фізичного захисту, обліку та контролю ядерних матеріалів.

SONY DSC

«Як на мене, одним із основних видів нагляду за джерелами іонізуючого випромінювання є внесення їх до державного регістру», – розповідає представниця Інспекції. – «Далеко не всі ДІВ, які використовують суб’єкти у своїй діяльності, підпадають під ліцензування. Так от, реєструватися повинні всі».

Після одержання Північно-західною інспекцією функцій реєстрового регіонально центру, проводити інспекційні перевірки стало значно простіше.

«Ми самі займаємось реєстрацією ДІВ, тож, сповна володіємо інформацією про реєстрантів. Перед проведенням інспекції – детально вивчаємо базу: яке саме джерело перевірятимемо, хто є його власником. Інформація в базі є максимально повною, тому фактичний стан справ відслідковувати дуже просто», – стверджує Ольга Мороз.

Реєстрація ДІВ є процедурою обов’язковою, до того ж – платною. Будь-які зміни, що відбуваються у суб’єкта діяльності з джерелами – повинні відображатися в регіональних регістрах. Потому інформація надсилається до загальнодержавного регістру, де міститься повний перелік усіх ДІВ країни.

Втім, за інформацією представниці Держатомрегулювання, на сьогодні є ДІВ, які реєстрації не підлягають. Серед них: контрольні джерела у складі радіометричної апаратури; радіофармацевтичні препарати; ДІВ, що належать Збройним Cилам України.

SONY DSC

«Власне, найбільше проблем ми маємо з тими джерелами, які так чи інакше в реєстрі зафіксовані не були», – зауважила Ольга Мороз. З її слів, Інспекція зверталась до представників загальнодержавного регістру. Там повідомили, що зміни до постанови Уряду про ДІВ, котрі реєстру не підлягають – вже більше двох років знаходяться на розгляді у Кабінеті Міністрів. Співробітниця Держатомрегулювання висловила сподівання, що в скорому майбутньому ситуація зміниться на краще.

Редакція веб-сайту Uatom.org