Чорнобиль-Фукусіма: попереду 5 років спільної роботи

14917161_1440564875973626_5828715625947546321_o

Головою Державного агентства України з управління зоною відчуження Віталієм Петруком та директором управління навколишнього середовища Агенції з міжнародного співробітництва Японії (JICA) Казунао Шібата 4 листопада було підписано Меморандум, метою якого є покращення радіаційного контролю навколишнього середовища в зоні відчуження.

Команди японських і українських дослідників та представники органів державної влади спільно розробили проект документів та Меморандуму про наміри «Покращання радіаційного контролю навколишнього середовища та законодавчої бази в Україні для екологічної реабілітації радіоактивно забруднених майданчиків».

Очікується, що в грудні 2016 року, в Японії, відбудеться підписання Меморандуму, активна стадія виконання проекту розпочнеться у квітні 2017 року й триватиме протягом п’яти років. Учасниками проекту від української сторони стануть 12 науково-дослідних організацій і 2 профільних органи виконавчої влади від японської сторони – 2 державні відомства, які здійснюють фінансування програми та 2 науково-дослідні установи.

«Наші країни об’єднують зусилля задля подолання наслідків катастроф планетарного масштабу: Чорнобиль та Фукусіма. Я переконаний, результати нашої співпраці позитивно вплинуть на розбудову та технічне оснащення системи радіаційного моніторингу територій, які зазнали радіоактивного забруднення», – наголосив Голова ДАЗВ Віталій Петрук.

Представники японської делегації подякували українським колегам за сприяння у підготовці до виконання проекту та сподіваються, що результати спільного японсько-українського науково-технічного проекту принесуть користь усьому людству.

Відповідно до Меморандуму про наміри, основними цілями проекту стануть:
– посилення технічного рівня радіаційного контролю і законодавчої бази в Україні для екологічного відновлення радіоактивно забруднених територій;
– забезпечення моніторингу та моделювання з метою здійснення нового районування Чорнобильської зони відчуження;
– отримання нових знань про довгострокову поведінку радіонуклідів у навколишньому середовищі;
– використання українського та японського досвіду у подоланні наслідків радіоактивного забруднення.

Дослідження будуть проводитись на сучасному обладнанні, яке буде придбано та поставлено в Україну за кошти, які передбачені на реалізацію проекту. Після завершення досліджень обладнання залишиться в розпорядженні українських науково-дослідних інститутів (установ). Внеском української сторони у реалізацію міжнародного проекту буде діяльність українських вчених, використання приміщень та обладнання науково-дослідних установ.

Джерело