Досягнення сучасної фізики дозволили значно удосконалити методи лікування онкозахворювань — науковець
Досягнення сучасної медицини, особливо в галузі високих технологій діагностики та лікування, були засновані на результатах різних фізичних досліджень. Про це розповів Директор інституту фізики високих енергій і ядерної фізики Національного наукового центру “Харкiвський фiзико-технiчний інститут”, член-кореспондент НАН України Анатолій Довбня.
“На сьогодні медицина має багато досягнень. Як відомо, з давніх часів зв’язок між медициною і фізикою був тісним. Фізикам належить провідна роль не лише тому, що вони застосовують найновіші високотехнологічні розробки, а й тому, що вони беруть активну участь у наукових дослідженнях. Фізика сьогодні дуже активно розвивається”, — наголосив він.
Анатолій Довбня також розповів, що науковці сьогодні не стоять на місці, розробка новітніх технологій лікування триває.
“Сьогодні науковці не стоять на місці. Наведу приклад: у нас у Харкові при науковому інституті розроблено кілька нових технологій, одна із яких — це компактний нейронний генератор з голкою, яка вводитися у тіло людини, з кінчика цієї голки летять нейтрони. Власне, таке нейтронне лікування вже давно застосовується, але там, коли нейтрони летять у тіло людини, то вони опромінюють все на своєму шляху. А ми розробили це таким чином, аби опромінювалися ті місця, де потрібно знищити хворобу. Це такі собі мікрореактори. Щоправда, нас профінансували США.
Іще один приклад: є дуже запущені стадії онкозахворювань. В таких випадках можна застосовувати ізотопи. В Україні ізотопи поставляють із спеціалізованого реактора, який розроблений для таких цілей. За допомогою цих ізотопів людям можна робити уколи, аби людина могла більш-менш нормально себе почувати. Ця продукція виробляється за допомогою реактора, і такий реактор у нас у Києві є лише один. Безумовно, це також потрібно розвивати. Нам же вдалося за допомогою прискорювачів електронів зробити щось подібне, але кращої якості”, — наголосив він.
Відтак, Анатоій Довбня повідомив, що на сьогодні основною проблемою, що гостро стоїть на шляху до впровадження наукових досліджень, є відсутність належного фінансування.
“На жаль, сьогодні ситуація з наукою критична, питання фінансування стоїть гостро. Навіть зарплати не платять, а щодо фінансування дослідів взагалі важко говорити. Фізика зараз дуже активно розвивається, досліджень вистачає. І нам навіть будувати нічого нового не потрібно — просто потрібне певне фінансування. Та ж променева медицина, яка має багато досягнень, але яка мало розвинена в Україні через той же брак коштів. Українська наука має багато досягнень, єдиний шлях її розвитку — це потрібно знайти зацікавлених людей, які б профінансували впровадження новітніх розробок”, — повідомив він.