Підготовка будмайданчика для ЦСВЯП має бути завершена в серпні 2017

НАЕК «Енергоатом» оголосив тендер на роботи з підготовки будмайданчика для Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП), які повинні бути виконані в період з 20 лютого по 20 серпня 2017 року.

Відповідно до тендерної документації держпідприємства в системі ProZorro очікувана вартість робіт становить 34,302 млн грн (з ПДВ).

У листопаді 2016 року президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський зазначив, що всі організаційно-правові питання для будівництва ЦСВЯП вирішені.

Як повідомлялось, НАЕК «Енергоатом» за підсумками міжнародного тендера уклав у 2005 році угоду про будівництво ЦСВЯП з Holtec International. Додаткова угода до контракту від 26 січня 2015 року передбачає, що проектування та будівництво сховища здійснюватиметься НАЕК «Енергоатом», а постачання спеціального обладнання для сухого зберігання відпрацьованого ядерного палива та його транспортування – корпорація Holtec. У новій редакції договору також передбачена передача українській стороні технології Holtec з виробництва контейнерів для зберігання ВЯП.

Спорудження ЦСВЯП дозволить НАЕК «Енергоатом» значно скоротити витрати, пов’язані з поводженням з ВЯП, яке на цей час переважно вивозиться на тимчасове зберігання в РФ. ВЯП з шести енергоблоків ВВЕР-1000 Запорізької АЕС не вивозиться в РФ, а зберігається в пристанційному СВЯП сухого контейнерного типу (ССВЯП), введеному в експлуатацію в 2001 році.

Розроблене київським «Енергопроектом» техніко-економічне обґрунтування передбачає проектну місткість ЦСВЯП в 16,53 тис. відпрацьованих тепловиділяючих елементів, зокрема 12,01 тис. – з блоків ВВЕР-1000, 4,52 тис. – ВВЕР-440. Водночас ємність пускового комплексу становить 3,62 тис. збірок, зокрема 2,51 тис. – з ВВЕР-1000.

Передбачалось, що в 2015-2017 роках буде здійснено проектування та спорудження сховища, постачання обладнання та технологій Holtec і введення сховища в експлуатацію. В цілому до кінця 2020 року Holtec забезпечить постачання для ЦСВЯП 94 системи зберігання ВЯП, подальше їх виробництво буде здійснюватися в Україні.

НАЕК «Енергоатом» розраховує до жовтня 2017 року залучити у Bank of America Merrill Lynch (BofA-ML) $ 250 млн на спорудження ЦСВЯП. На сьогодні НАЕК фінансує роботи з ЦСВЯП за рахунок передбачених НКРЕКУ коштів у тарифі компанії на відпуск електроенергії.

Початок активної фази будівельних робіт на майданчику ЦСВЯП очікується в березні 2017 року. Завантаження першої партії ВЯП в контейнерні системи HI-STORM, в яких воно буде транспортуватися та зберігатися на майданчику ЦСВЯП, відбудеться в кінці 2018 року.

НАЕК «Енергоатом» є оператором всіх чотирьох діючих АЕС України. Експлуатує 15 енергоблоків, оснащених водо-водяними енергетичними реакторами загальною встановленою електричною потужністю 13,835 ГВт.

Інформаційне агентство «Інтерфакс Україна»