Радіаційний фон рекультивованих територій колишнього сховища РАВ «Вакуленчук» – відповідає нормі

Про це повідомила представниця Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки (ДНТЦ ЯРБ) Олександра Слепченко на церемонії, присвяченій завершенню пілотного проекту НАТО з вилучення радіоактивних відходів (РАВ), що утворилися внаслідок виконання військових програм СРСР. Захід проходив на Житомирщині на території колишнього сховища «Вакуленчук».

Експерт ДНТЦ ЯРБ Олександра Слепченко спілкується з кореспонденткою “5 каналу”

Утворилося сховище в часи Радянського Союзу: в період між 1960 і 1990 роками. У той час у Житомирській області діяла військова частина 83330, що слугувала ракетною базою стратегічних ядерних сил СРСР. На об’єкті обслуговувалися ядерні боєприпаси: джерела іонізуючого випромінювання (ДІВ) використовували для калібрування приладів за різними діапазонами вимірювання й типами випромінювання.

З метою приведення сховища в екологічно безпечний стан, Кабінет Міністрів України уклав Імплементаційну угоду з Організацією НАТО. В рамках угоди – реалізовано проект вилучення РАВ зі сховища «Вакуленчук» й реабілітовано території.

1 січня 2016 року розпочалася активна фаза реалізації проекту, який передбачав виконання робіт у три етапи.

Першим етапом стало радіаційне обстеження об’єкту, вивчення історії майданчика з проведенням радіологічних і екологічних досліджень. В результаті – сформовано карту радіаційного забруднення. Роботи даного етапу проекту виконувались Київським міжобласним спеціальним комбінатом.

Другий етап – підготовка Технічного рішення, попередня обробка відходів, їх вилучення, кондиціонування, пакування у відповідні контейнери й транспортування до місць захоронення. Третій етап – рекультивація території об’єкту. Роботи другого та третього етапу виконувались ТОВ «НТ-ІНЖИНІРИНГ», компанією, що виграла тендер на проведення робіт.

ДНТЦ ЯРБ проводив супровід проекту на всіх його етапах. Співробітники Центру готували експертизу для Держатомрегулювання, на основі якої Інспекція видала ТОВ «НТ-ІНЖИНІРИНГ» ліцензію на провадження діяльності з переробки та вилучення РАВ зі сховища «Вакуленчук».

У період з 1 вересня по 31 грудня 2016 року усі роботи згідно Технічного рішення були виконані. Частину РАВ у вигляді відпрацьованих джерел іонізуючого випромінювання перевезено на зберігання до Київського міжобласного спеціального комбінату. Тверді РАВ у вигляді залізобетонних конструкцій сховища, а також зацементовані рідкі РАВ передано на захоронення до ПЗРВ «Буряківка» у Чорнобильській зоні відчуження.

«На сьогодні радіаційний фон рекультивованих територій значно нижчий аніж, скажімо, в Бердичеві», – коментує представниця ДНТЦ ЯРБ Олександра Слепченко. – «Все ж, як бачите, зона обстеження надто щільно вкрита снігом. А це дає нам підстави приїхати на майданчик в кінці травня, на початку червня й повторити вимірювання».

За кілька днів до урочистостей експерти ДНТЦ ЯРБ відвідали територію колишнього сховища «Вакуленчук» з автомобілем радіаційної розвідки RanidSONNI й переносним дозиметром-радіометром гама- та нейтронного випромінювання Vasikka зі здатністю ідентифікувати радіонукліди.

Фахівці провели ґрунтовне дослідження, яке підтвердило повну відсутність техногенно підсиленого нейтронного та гама-випромінювання на рекультивованих територіях. Спектральні характеристики гама випромінювання у селі Скраглівка, на майданчику та прилеглих територіях свідчать про відсутність вздовж маршруту втрачених промислових джерел іонізуючого випромінювання.

Станом на 13 лютого 2017 року радіаційний фон рекультивованих територій колишнього сховища радіоактивних відходів «Вакуленчук» відповідає нормі.

Редакція веб-сайту Uatom.org