Успішно завершився пілотний проект НАТО з ліквідації сховища РАВ на Житомирщині

14 лютого у Міністерстві екології та природних ресурсів України відбулась прес-конференція, присвячена завершенню пілотного проекту НАТО із захоронення радіоактивних відходів (РАВ), що зберігалися у сховищі «Вакуленчук» на Житомирщині.

«У часи сьогодення, коли Україна відчуває загрозу з-зовні, коли частину територій держави окуповано – підтримка наших партнерів з НАТО вселяє надію на краще», – розпочав конференцію Міністр екології та природніх ресурсів України Остап Семерак. – «Проект, про який нині йде мова – пілотний поміж Україною й НАТО. Це прекрасна ілюстрація того, наскільки якісно та ефективно можна співпрацювати заради, дійсно, важливої мети, у даному випадку, заради радіаційної безпеки українців».

Справа – Міністр екології та природніх ресурсів України Остап Семерак, зліва – Голова представництва НАТО в Україні Александер Вінніков

За словами міністра, в Україні є ще декілька об’єктів подібного розміщення РАВ, що потребують ліквідації. Найбільшу загрозу становлять ті, що залишились на непідконтрольній Україні території, зокрема, у Криму та на Сході країни. Остап Семерак висловив щиру подяку партнерам з НАТО за співпрацю й запевнив, що у подальшому Міністерство докладатиме максимум зусиль для того, аби ліквідувати усі сховища РАВ, що залишись у спадок Україні з часів СРСР.

«Сьогоднішня подія, дійсно, є віховою у історії співпраці України й НАТО. Наші експерти набули необхідного, цінного досвіду для реалізації подальших проектів. На часі ми розглядаємо можливість продовження співробітництва за цим напрямом», – зазначив Голова представництва НАТО в Україні Александер Вінніков.

Долучився до обговорення Голова Державного агентства України з управління зоною відчуження (ДАЗВ) Віталій Петрук: «Перенесення сховищ РАВ із областей України – пріоритетне завдання для нашої держави. Усі радіоактивні відходи мають бути зосереджені у зоні відчуження, де вже є і продовжує розвиватися відповідна інфраструктура, де є підготовлений для даних робіт персонал». Зі слів очільника ДАЗВ, нестача належного фінансування за напрямом є доволі відчутною. Тож, підтримка міжнародних організацій, таких як НАТО, радо вітається.

Голова Державного агентства України з управління зоною відчуження (ДАЗВ) Віталій Петрук

«Ліквідація сховища РАВ значно підвищила безпеку регіону: з Житомирщини перевезено близько 30 тонн радіоактивних матеріалів. На жаль, в Україні залишилося ще кілька «історичних» сховищ РАВ, перш за все, це Київський міжобласний спеціальний комбінат, а також небезпечні об’єкти біля Одеси, Львова, Дніпропетровська й Харкова», – зауважив Голова ДАЗВ Віталій Петрук.

Директор Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки (ДНТЦ ЯРБ) Ігор Шевченко акцентував увагу на тому, що колишнє сховище РАВ «Вакуленчук» було надзвичайно забрудненим. Його фонові значення більш, ніж у тисячу разів перевищували природні. «В Україні таких об’єктів дуже мало, більшість об’єктів Чорнобильської зони відчуження є значно чистішими», – коментує директор ДНТЦ ЯРБ. За його словами, по завершенню проекту радіаційний фон рекультивованих територій відповідає нормі і є найнижчим у районі.

Редакція веб-сайту Uatom.org