Фізичний пуск «Джерела нейтронів» заплановано на грудень 2017 року

7 березня 2017 року у Національній академії наук України пройшла нарада щодо введення в експлуатацію та фінансування діяльності ядерної підкритичної установки (ЯПУ) «Джерело нейтронів».

У рамках заходу представники Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут» (ННЦ ХФТІ) презентували проект Концепції державної науково-технічної програми «Використання ядерної установки «Джерело нейтронів» в інтересах економіки України».

«Джерело нейтронів» унікальна інноваційна установка, що за технічними характеристиками на сьогодні не має аналогів у світі. Для керування інтенсивністю протікання ядерної реакції поділу ізотопу урану-235 в активній зоні підкритичної збірки буде вперше використано прискорювач електронів, на відміну від існуючих установок подібного класу, на яких у якості зовнішніх джерел застосовуються імпульсивні генератори нейтронів», розповів генеральний директор ННЦ ХФТІ Микола Шульга.

З його слів, «Джерело нейтронів» є першою у світі підкритичною установкою зі значним енерговиділенням в активній зоні (до 300 кВт). Система вивідних експериментальних каналів нейтронних пучків дозволить проводити низку фундаментальних та прикладних досліджень у галузі.

«Для України науково-технічний супровід розвитку ядерної енергетики та промисловості є надзвичайно важливим. Адже в найближчій перспективі нагального вирішення потребуватиме проблема виведення енергоблоків АЕС із експлуатації. Крім того, необхідно буде вирішувати питання оновлення енергогенеруючих потужностей. Використання «Джерела нейтронів» один із найбільш перспективних напрямів для вирішення цих проблем. Крім того, завдяки установці буде створена можливість отримання радіоізотопів для використання в медицині», зауважив генеральний директор ННЦ ХФТІ.

До обговорення долучився заступник керівника ЯПУ «Джерело нейтронів» Ігор Ушаков. Він розповів про поточний стан робіт зі спорудження ЯПУ. «На сьогодні продовжуються пусконалагоджувальні роботи на обладнанні окремих систем установки. Проведено індивідуальні та функціональні випробування для 5 з 18 важливих для безпеки систем. Триває доопрацювання технічних специфікацій й програм випробувань за результатами державної експертизи з ядерної та радіаційної безпеки для 7 систем, розроблюється документація ще для 2 систем. В експлуатацію введені автоматизовані системи радіаційного та індивідуального дозиметричного контролю».

Для подальшого фізичного пуску установки, а також на перше ввезення ядерного палива на проммайданчик ННЦ ХФТІ необхідний дозвіл Держатомрегулювання. На часі погодження документів з Інспекцією триває.

«На сьогодні коштів для введення «Джерела нейтронів» в експлуатацію у ННЦ ХФТІ, на жаль немає. Тож, ми вкотре звертаємось до уряду допомогти у вирішенні цього питання. Якщо гроші будуть виділені – фізичний пуск установки може відбутися в кінці грудня 2017 року. Наголошу, для розвитку вітчизняної науки «Джерело нейтронів» має непересічне значення», підсумував заступник з економічних питань генерального директора ННЦ ХФТІ Володимир Чижов.

Представники Міністерства енергетики США й Посольства США в Україні пообіцяли посприяти у вирішенні проблемних питань щодо введення в експлуатацію та фінансування діяльності ядерної підкритичної установки «Джерело нейтронів».

Редакція веб-сайту Uatom.org