У зоні відчуження розпочинаються наукові дослідження в рамках україно-японського проекту SATREPS

В Україні стартує п’ятирічний проект в рамках спільного українсько-японського науково-технічного проекту SATREPS, основною метою якого є посилення технічного рівня радіаційного контролю і законодавчої бази в Україні для екологічного відновлення радіоактивно забруднених територій, забезпечення моніторингу та моделювання з метою здійснення нового районування зони відчуження.

З цього питання 29 травня в НАН України відбулася прес-конференція.

«Шість років тому український і японський народ об’єднали масштабні ядерні катастрофи. Нині перед урядами обох країн стоять одні завдання: мінімізація наслідків аварій на АЕС та перетворення територій зон відчуження на екологічно безпечні. Запуск цього проекту надзвичайно важливий для обох країн. Об’єднання зусиль японських і українських фахівців дасть можливість пошуку нових рішень проблем управління територіями, що зазнали радіоактивного забруднення», – сказав Остап Семерак.

Міністр подякував Уряду Японії за ініціативу і підтримку радіоактивної безпеки в світі.

«Територія навколо ЧАЕС уже давно перетворилася на унікальну міжнародну лабораторію у світі. Проведення тут досліджень радіаційного впливу на довкілля залишається актуальним. Тому Україна заінтересована у високотехнологічному обладнанні, яке використовується в Японії для більш точних оцінок і прогнозів радіаційного стану територій і природних екосистем у зоні відчуження», – зауважив Міністр.

За його словами, сьогодні український Уряд робить багато кроків для перетворення зони відчуження на екологічно безпечну територію. «Головне, що ми в цьому процесі не одні. Величезна підтримка міжнародного політикуму та об’єднання зусиль наукового співтовариства сприятиме сталому запровадженню в світі нових стандартів ядерної та радіаційної безпеки», – сказав Міністр.

Голова ДАЗВ Віталій Петрук повідомив, що наприкінці 2015 року з ініціативи Мінприроди, ДАЗВ, Держатомрегулювання та 12-х провідних наукових колективів були підготовлені та подані заявки до японської програми САТРЕПС – програми країни, яка теж має досвід з ліквідації наслідків ядерної аварії та наукові дослідженя.

«У результаті виконання проекту ми отримаємо міжнародне підтвердження наших висновків про безпеку зони відчуження, а також пропозиції та рекомендації учасників проекту щодо зміни режиму управління зоною», – повідомив Голова ДАЗВ Віталій Петрук.

Очікується, що результати спільних наукових досліджень дозволять використати отриманий досвід у подоланні наслідків радіоактивного забруднення. До того ж реалізація міжнародного проекту позитивно вплине на розбудову та технічне оснащення системи радіаційного моніторингу територій, які зазнали радіоактивного забруднення.

За матеріалами веб-сайту Державного агентства України з управління зоною відчуження