Голова ДАЗВ Віталій Петрук розповів про радіаційну безпеку та попередження виникнення пожеж у зоні відчуження

Питання реагування на пожежі, готовності зони відчуження до пожежонебезпечного періоду у 2017 році та забезпечення радіаційної безпеки були озвучені під час брифінгу за участю Голови ДАЗВ Віталія Петрука та генерального директора ДСП «Екоцентр» Сергія Кірєєва, на якому були присутні представники понад 20 засобів масової інформації.

Голова ДАЗВ нагадав, що головна мета діяльності у зоні відчуження – недопущення виносу радіонуклідів за її межі для забезпечення безпеки персоналу підприємств та населення країни. Саме для цього проводиться постійний радіаційно-екологічний моніторинг, розробляються та реалізовуються організаційно-правові та господарські заходи.

За його словами, аналіз лісових пожеж, що відбулися протягом останніх років на території зони відчуження, виявив низку організаційних, правових та фінансових проблем, які потрібно вирішити, після чого можна буде створити адекватну умовам зони відчуження систему попередження та боротьби з лісовими пожежами.

«Для досягнення максимальної оперативності при гасінні лісових пожеж у зоні відчуження ДАЗВ ініціював зміни до законодавства, що мають надати підприємствам зони відчуження та новоствореному Чорнобильському радіаційно-екологічному біосферному заповіднику повноваження для формування відомчих пожежних загонів, а також внести зміни до класифікації надзвичайних ситуацій в зоні, враховуючи потенційну небезпеку цієї території. Ці зміни дозволять створити матеріальний резерв та максимально оперативно використовувати його в разі виникнення надзвичайної ситуації і, як наслідок, мінімізувати негативний вплив на навколишнє середовище та персонал», – зазначає Віталій Петрук.

Він також підкреслив, що на виконання рішень Державної комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій спільно з ДСНС розроблено та забезпечено низку системних заходів для попередження пожеж та підтримки відповідної інфраструктури.

Генеральний директор ДСП «Екоцентр» Сергій Кірєєв розповів, що система радіаційно-екологічного моніторингу є ефективним інструментом контролю радіаційного стану під час надзвичайних ситуацій. Швидкий контроль забезпечує система АСКРС, яка в режимі надзвичайної ситуації надає дані про стан потужності дози гамма-випромінювання кожні 2-3 хвилини. 13 аспіраційних пристроїв контролюють радіаційний стан приземного шару атмосфери в місцях перебування персоналу та критичних, за радіаційним фактором, ділянках зони відчуження. Для оцінки радіаційної ситуації в місці гасіння пожежі діє мобільна група з дозиметричною апаратурою та пересувним аспіраційним пристроєм. Це дозволяє отримувати оцінки радіаційного забруднення повітря за кілька годин. Безпосередньо радіаційну безпеку в зоні гасіння пожежі забезпечують співробітники підрозділу радіаційно-дозиметричного контролю. Їх завдання – оперативний контроль радіаційного стану на місці, контроль радіоактивного забруднення спецодягу та техніки, яка виходить з району гасіння пожежі або покидає зону відчуження. Ресурсів ДСП «Екоцентр» – парку дозиметричного обладнання, персоналу, можливостей аналітичної лабораторії – вистачає для тривалої роботи в умовах надзвичайної ситуації.

Наприкінці брифінгу Голова ДАЗВ презентував погоджену в установленому порядку карту-схему протипожежного впорядкування у зоні відчуження (здебільшого це створення протипожежних розривів та мінералізованих смуг). Відповідальність за виконання системних протипожежних заходів покладено на ДСП «Північна Пуща». План має втілюватися протягом 2017-2026 років, забезпечити мінімізацію ризику масштабних пожеж у зоні відчуження та врахувати особливості функціонування Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника.

За матеріалами прес-служби Державного агентства України з управління зоною відчуження