Інформаційний тур “Радіаційна розвідка містами України”. День перший: Коростишів

24 липня фахівці Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки (ДНТЦ ЯРБ) вирушили з радіаційною розвідкою на Житомирщину. Інформаційний тур розпочався з міста Коростишів, розташованого на мальовничих берегах Тетерева. Місто багате на граніт, через що має підвищений природній радіаційний фон.

«Завдяки унікальному обладнанню автомобіля RANIDSONNI сьогодні ми перевіряли рівень радіації на Коростишевській паперовій фабриці, гранітному кар’єрі та навколо центрального офісу ТОВ «Коростишівський гранітний кар’єр», – коментує технічний експерт ДНТЦ ЯРБ Олександра Слепченко. – «На паперовій фабриці зафіксували від 0,16 до 0,20 мікрозівертів на годину. Біля кар’єру – близько 0,40; навколо центрального офісу ТОВ «Коростишівський гранітний кар’єр» – 0,14. Всі місця для перевірки нами були обрані заздалегідь на прохання громади міста. Тепер, можемо, з упевненістю сказати, що рівень радіації у Коростишеві – в межах норми, радіаційних аномалій, пов’язаних із наслідками Чорнобильської катастрофи, зафіксовано не було».

Експерт ДНТЦ ЯРБ Олександра Слепченко

Олександра Слепченко додає, що радіаційний фон міста визначається наявністю гранітних порід, тобто природними радіонуклідами.

Мешканці Коростишева фахівців ДНТЦ ЯРБ зустріли гостинно. На перевірку приносили сільськогосподарську продукцію, овочі, фрукти та воду. Пані Ольга принесла на перевірку чорниці. «Несу ягоди на продаж, хочу переконатися, що продаватиму чистий екологічний продукт», – зазначає вона.

Ірина принесла на перевірку моркву та помідори. «Варитиму борщ на вечерю, хочу дізнатись, чи овочі – придатні до вжитку», – додає жінка. Спеціалісти ДНТЦ ЯРБ, зробивши необхідні виміри, винесли вердикт: «Продукти харчування є чистими й шкоди для здоров’я не несуть».

 

Гостинно радіаційну розвідку зустріли й представники районної ради Коростишева, зібравши в центральному залі широку громаду. «Ми щиро вдячні ДНТЦ ЯРБ за унікальну можливість перевірити радіаційний фон Коростишева. На превеликий жаль, у розпорядженні міста вимірювального обладнання немає. Було би добре, поки ви тут, перевірити також гранітну виставку та місця масового відпочинку людей, пляжі й водоймища».

Представник ДНТЦ ЯРБ Едуард Суховерхий

Представник ДНТЦ ЯРБ Едуард Суховерхий запевнив, що необхідну перевірку організує обов’язково. «Поспілкувавшись з мешканцями міста, вкотре переконався, що приїхали ми не дарма. Нам вдалося, як мінімум, заспокоїти людей, що радіаційний фон знаходиться у межах природного, крім того підвищити обізнаність громади про радіаційну безпеку», – підсумовує експерт.

25 липня фахівці ДНТЦ ЯРБ вирушають з радіаційним обстеженням у Новоград-Волинський. За подальшим перебігом подій слідкуйте на нашому сайті.

Редакція веб-сайту Uatom.org