Інфотур «Радіаційна розвідка містами України» завершився у Коростені

29 липня фахівці Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки (ДНТЦ ЯРБ) відвідали останнє місто за маршрутом Інформаційного туру «Радіаційна розвідка містами України». Через зливу продуктів харчування на перевірку люди в Коростені не приносили, все ж радіаційне обстеження територій місцевих об’єктів спеціалістам мобільної лабораторії провести вдалося. При обстеженнях дозиметристи використовували спектрометричне обладнання мобільної лабораторії для розпізнавання радіонуклідного складу гамма-випромінювання.

«У парку Шевченка ми зафіксували потужність дози гамма- випромінювання від 0,11 до 0,17 мкЗв/год: мінімальне значення – на асфальтованих доріжках, максимальне – на ґрунтових», – розповіла експерт ДНТЦ ЯРБ Олександра Слепченко. З її слів, дане підвищення потужності дози забезпечується за рахунок радіонукліду цезію-137 Чорнобильського походження.

На запит мешканців міста дозиметристи проводили також дослідження по вулиці Ярослава Мудрого в приватному секторі. Там було знайдено дві асфальтовані території, потужність дози яких значно відрізнялася від прилеглих й складала близько 0,6 мкЗв/год. «Знову ж таки, підвищення ми пояснюємо, внеском радіонукліда цезію-137, що дозволяє говорити про так званий Чорнобильський слід», – зазначила експерт. – «Слід також взяти до уваги, що асфальт був покладений після 1986 року. Є велика ймовірність того, що потужність дози під ним – значно вища за 0,6 мкЗв/год».

Зустріч фахівців ДНТЦ ЯРБ з керманичами міста видалась найбільш жвавою за весь період Інфотуру. Окрім керівництва, зібралися також медики, представники громадських організацій, ЗМІ. Питань прозвучало чимало, розповідей про проблеми міста – не менше. Наприкінці зустрічі місцеві радіологи запропонували ДНТЦ ЯРБ оновити карту радіаційних забруднень Коростеня, звертаючи увагу й на приватний сектор. Керівники міста попросили фахівців Центру провести ґрунтовні дослідження приміщень Коростеня на вміст радону.

Технічний експерт Центру Ірина Полякова додала, що дослідження продуктів харчування Коростеня на вміст радіонуклідів дозиметристи обов’язково проведуть у Києві. Для цього вони мають все необхідне, адже закупили городину, гриби, ягоди й молочні продукти на місцевому ринку.

Наразі інформаційний тур «Радіаційна розвідка містами України» завершено. Детальні результати досліджень по всім локаціям будуть надіслані керманичам міст за маршрутом Інфотуру протягом тижня.

Якщо Ваше місто, селище чи село потребує радіаційної розвідки – звертайтесь! Ми сформуємо новий маршрут й, можливо, зовсім скоро приїдемо на радіаційну розвідку до Вас!

Редакція веб-сайту Uatom.org