Фізичний захист українських АЕС можна поліпшити завдяки імовірнісному аналізу безпеки

Про це заявив генеральний директор Інституту з питань вдосконалення ядерної сфери Ян Блумгрен (Jan Blomgren) в рамках XIV Української конференції з фізичного захисту, обліку та контролю ядерних матеріалів. Захід стартував 18 вересня в Южноукраїнську Миколаївської області на базі Южно-Української АЕС.

Генеральний директор Інституту з питань вдосконалення ядерної сфери Ян Блумгрен

«Всім добре відома дата – 11 вересня 2001 року, коли в Сполучених Штатах було здійснено низку терактів, – розпочав презентацію Ян Блумгрен. – Тоді зловмисники захопили чотири рейсові пасажирські авіалайнери, два з яких врізались у вежі Всесвітнього торгового центру в Нью-Йорку. Ще один – був скоординований у будівлю Пентагону неподалік Вашингтону, і останній – команді літака вдалося перехопити управління у терористів, в результаті чого літак упав на поле штату Пенсильванія. Після цих подій, будинки терористів обшукали. Було з’ясовано, що літаків планувалося захопити вісім. Один із тих восьми – мав знищити американську АЕС».

Імовірнісний аналіз безпеки (ІАБ) у США був вперше запроваджений у 1970 році. Це логічний та структурований підхід для пошуку слабких ланок в системі. Завдяки ІАБ можна прорахувати всі ймовірні сценарії загроз для АЕС. В реальному житті таких варіацій може бути до кількох тисяч.

Переваги використання ІАБ помітили в Міністерстві національної безпеки США. Після чого 70% усіх АЕС країни були проаналізовані. На всіх з них виявлені раніше невідомі шляхи проникнення на АЕС. Крім того, завдяки ІАБ було з’ясовано, що всі атомні станції, окрім однієї, на потреби фізичного захисту витрачають значно більше коштів, ніж це необхідно. Дослідивши ситуацію, американський регулятор дав «зелене світло» на зменшення витрат, за умови, що належним лишатиметься рівень безпеки об’єктів.

«Ще п’ять років тому вся ця інформація вдало приховувалася США. Після виходу на світову арену Ісламської держави – американська політика дещо змінилася. На часі Сполучені Штати готові ділитися власними здобутками за напрямом з дружніми країнами. З червня 2017 року в цей список потрапила й Україна», – зазначає Ян Блумгрен.

З його слів, зважаючи на українські реалії, атомним станціям держави посилена система фізичного захисту не завадила б. Вдосконалити її можна завдяки імовірнісному аналізу безпеки, котрий чимало років поспіль успішно використовується у США. «Єдине, що ІАБ, на жаль, не є безкоштовним. Приблизна його вартість для однієї атомної станції в Україні становить близько 6 мільйонів гривень. Якщо замовляти для всіх чотирьох АЕС – загальна вартість буде дешевша», – підсумовує експерт.

Редакція веб-сайту Uatom.org