В Київській області обстежено майданчик з радіаційно забрудненими матеріалами

20 вересня 2017 року фахівці Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки (ДНТЦ ЯРБ) в околицях с. Стара Марківка (Поліський р-н, Київської обл.) обстежили майданчик з радіаційно забрудненими матеріалами, які утворилися після Чорнобильської катастрофи.

«Ми вирішили перевірити інформацію про ймовірне розташування могильника радіаційно забруднених об`єктів поблизу села Стара Марківка, що біля Чорнобильської зони відчуження, – пояснює ситуацію прес-секретар ДНТЦ ЯРБ Тетяна Вербицька. – Могильник дійсно знайшли, він розташований у лісовій зоні на відстані 300 метрів від населеного пункту».

Прес-секретар ДНТЦ ЯРБ Тетяна Вербицька

Його стан не можна визнати задовільним, оскільки застережні знаки радіаційної небезпеки непомітні, а огорожа з колючого дроту практично відсутня. Тому проникнути на майданчик не становить складності, а відтак ніщо не зупиняє місцеве населення від збору грибів та ягід навіть безпосередньо на його території.

Під час спілкування з місцевими мешканцями представники підприємства з’ясували, що на огородженій ділянці захоронено покриття дахів та інші фрагменти житлових будинків із сусіднього села Нова Марківка, які були забруднені та демонтовані після аварії на ЧАЕС.

«Площа території майданчика займає ділянку близько 20х30 метрів. Його межа знаходиться безпосередньо поблизу лісової дороги, якою ходять люди, збирають гриби та ягоди. Між дорогою і майданчиком розміщено попереджуючий знак, швидше за все про радіаційну небезпеку. Але враховуючи, що його було встановлено не менше 20 років тому, всі написи за цей час було знищено опадами, – коментує результати розвідки технічний експерт ДНТЦ ЯРБ Едуард Суховерхий. – Радіаційний фон навколо могильника становить від 0,15 до 0,2 мкЗв/год. Потужність експозиційної дози гамма-випромінювання на території майданчика та в оточуючому середовищі знаходиться на одному рівні і складає 0,2 мкЗв/год».

Технічний експерт ДНТЦ ЯРБ Едуард Суховерхий

Втім, за вимірами фахівців, на локації є місця, де показники сягають від 0,5 до 0,8 мкЗв/год. Основний вклад в радіаційний фон цієї місцевості вносить цезій-137 (137Cs) Чорнобильського походження. «Підвищення радіаційного фону не є несподіванкою, адже виявлений нами майданчик знаходиться у кількох десятках кілометрів від Чорнобильської зони відчуження», – зазначає Едуард Суховерхий.

Для попередження ризиків, пов’язаних із проведенням будь-яких несанкціонованих робіт чи перебуванням на території майданчика з радіаційно забрудненими матеріалами, а також зі збором грибів та ягід на ньому, необхідно вжити першочергових заходів. Серед них – поновлення огорожі та застережних знаків, інформування відповідних відомств, місцевого керівництва, а головне, місцевого населення про небезпечне сусідство.

Під час радіаційної розвідки спеціалісти підприємства взяли проби ґрунту, води та грибів для проведення детального дослідження. Про його результати ми повідомимо на офіційному веб-сайті ДНТЦ ЯРБ найближчим часом.

Прес-служба ДНТЦ ЯРБ