Чорнобильська АЕС розпочала вивезення перероблених РАВ на захоронення

31 січня розпочалося перевезення та передача на захоронення упаковок рідких радіоактивних відходів (РАВ), що утворилися на заводі з переробки рідких радіоактивних відходів (ЗПРРВ), у спеціально облаштоване приповерхневе сховище твердих радіоактивних відходів (СОПСТРВ).

До сховища було перевезено першу у цьому році партію — чотири упаковки з РАВ. Подальша передача упаковок РАВ на СОПСТРВ відбуватиметься за графіком, узгодженим між Чорнобильською АЕС та Державним спеціалізованим підприємством «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами», до якого відноситься СОПСТРВ. Вивезення наявних упаковок з РАВ відбувається, щоб звільнити місце для складування кінцевого продукту на початку експлуатації ЗПРРВ.

Як зазначив заступник директора технічного з поводження з РАВ Олександр Скомарохов, на початку 2018 року Чорнобильська АЕС підійшла до фінального етапу введення до експлуатації заводу з переробки рідких радіоактивних відходів: «Окремий дозвіл на експлуатацію ЗПРРВ підприємству був наданий у грудні 2014 року. До цього було проведено усі необхідні випробування ЗПРРВ. У ході випробувань утворилося 63 упаковки з РАВ. Для виконання усього технологічного ланцюжка поводження з РАВ чотири упаковки у 2014 році було вивезено на СОПСТРВ. Решта, згідно з дозволами Державної інспекції з ядерного регулювання України (ДІЯРУ), зберігалася на ЗПРРВ у приміщенні витримки кінцевого продукту».

Згідно з Окремим дозволом ДІЯРУ, виданим на експлуатацію ЗПРРВ, умовою початку роботи заводу мало стати отримання сертифікату Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ), який підтверджує закінчення будівництва об’єкту. Олександр Скомарохов пояснив: «У зв’язку із введенням нових будівельних норм та правил, отримання сертифіката відтермінувалося. Згідно з корегуючим проектом, який урахував нові будівельні вимоги, на ЗПРРВ реалізовано заходи з підвищення протипожежної безпеки, захисту від блискавок, утеплення, встановлено автономні електрокотли та парогенератор, що дозволить проводити упарювання РАВ і зменшити їх кількість за рахунок підвищення у них солевмісту».

Усі основні роботи, визначені у корегуючому проекті, було завершено наприкінці 2017 року. Отримання сертифікату Державної архітектурно-будівельної інспекції планується на лютий поточного року. Протягом першого півріччя ЗПРРВ планується освоєння проектної потужності в обсязі до 7 упаковок з РАВ на добу.

Прес-служба ДСП “ЧАЕС”