Як поводяться з радіоактивними матеріалами у Швеції – розповідь експерта

Для України питання поводження з відпрацьованим ядерним паливом (ВЯП) та радіоактивними відходами (РАВ) на сьогодні є більш, ніж актуальним. Оскільки, в країні експлуатується 15 енергоблоків АЕС, з експлуатації знімається ще чотири енергоблоки Чорнобильської АЕС. Не варто забувати також й про промисловість, медичну сферу, військову спадщину часів СРСР; усі вони є постачальниками відпрацьованих ДІВ та РАВ на території України.

Система поводження з радіоактивними матеріалами України постійно розвивається. Нещодавно розпочалося будівництво централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) в Чорнобильській зоні відчуження. Продовжується розвиток комплексу «Вектор», де розміщено низку об’єктів поводження з РАВ. Триває перегляд Загальнодержавної цільової екологічної програми поводження з РАВ, після чого буде визначена чітка позиція з приводу будівництва геологічного сховища в Україні. Все ж, незважаючи на вагомі зрушення за напрямом, суспільство дуже боязко сприймає розбудову системи поводження з радіоактивними матеріалами в Україні.

Редакції веб-сайту Uatom.org вдалося поспілкуватися з провідним міжнародним експертом у даній сфері Ансі Герхардсон. Питаннями поводження з радіоактивними матеріалами Ансі займалася протягом десяти років у Міністерстві навколишнього середовища Швеції. На часі – вона начальник відділу захоронення РАВ Шведського органу з радіаційної безпеки (SSM).

Про систему поводження з ВЯП та РАВ Швеції, спорудження геологічного сховища для відпрацьованого ядерного палива, а також про те, як налагодити діалог з суспільством Ансі Герхардсон розповіла ексклюзивно для веб-сайту Uatom.org 

Ансі Герхардсон, начальник відділу захоронення радіоактивних відходів Шведського органу з радіаційної безпеки

– Ансі, скільки сховищ налічує система поводження з радіоактивними матеріалами Швеції?

Система поводження з радіоактивними матеріалами Швеції складається з трьох геологічних сховищ: сховища для остаточного захоронення короткоіснуючих радіоактивних відходів (SFR), сховища для остаточного захоронення відпрацьованого ядерного палива та сховища для остаточного захоронення довгоіснуючих радіоактивних відходів (SFL).  

На сьогодні в Швеції експлуатується центральне проміжне сховище для відпрацьованого ядерного палива (Clab). Розташоване у місті Оскарсгамн, в експлуатацію введене в 80-х роках минулого століття. На глибині 30 метрів під землею там зберігається понад 6 500 тон відпрацьованого ядерного палива у великих басейнах витримки. Термін зберігання ВЯП – 30-40 років, після чого воно має бути перевезене до ще не збудованого сховища для остаточного захоронення відпрацьованого ядерного палива.

Сховище для остаточного захоронення короткоіснуючих радіоактивних відходів (SFR) розташоване у місті Форсмарк у гранітних породах на рівні 50 метрів нижче моря. Після закінчення терміну експлуатації – сховище буде закрите.

Сховище для остаточного захоронення довгоіснуючих радіоактивних відходів (SFL) – поки що на стадії розвитку. Заявка від оператора, компанії SKB на спорудження об’єкту має бути готова у 2020-2030 роках. На часі SSM веде продуктивний діалог з SKB з цього приводу.    

Як йдуть справи зі спорудженням сховища для остаточного захоронення відпрацьованого ядерного палива? Фіни випередять шведів?   

Так, це правда. Наші колеги з Фінляндії просунулись значно далі у спорудженні геологічного сховища для остаточного захоронення ВЯП.

Використовує Фінляндія такий же метод, як і Швеція. У сховищі, заглибленому у гранітні  породи на 500 метрів, будуть розміщуватися мідні контейнери вкриті бентонітовою глиною. Будівництво експериментального сховища Onkalo поблизу Олкілуото в муніципалітеті Еурайокі розпочалося декілька років тому. В 2012 році була подана заявка на отримання дозволу для перетворення Onkalo на сховище для остаточного захоронення відпрацьованого ядерного палива в майбутньому. Отримавши позитивні висновки від органу радіаційної безпеки Фінляндії (STUK), уряд Фінляндії в 2015 році вирішив дати дозвіл на це.

У Швеції процес спорудження сховища займе ще якийсь період часу. Восени ми взяли участь у слуханнях Шведського екологічного суду. Зазначу, в процесі одержання дозволу – це стандартна практика. Кілька тижнів тому суд оприлюднив своє рішення, передавши його до уряду.

Загалом суд позитивно розглядає заяву на спорудження сховища, проте вважає, що існує потреба у наданні додаткових роз’яснень  щодо певних процесів деградації, пов’язаних із мідним контейнером.  

Ми в SSM також встановили необхідність надання додаткової інформації, проте для нашої комплексної оцінки такі дані можна одержувати поетапно. Власне, це ми й озвучили в суді.

Наразі настала черга уряду Швеції примати рішення щодо ліцензування сховища. Зважаючи на те, що цієї осені у нас вибори, рішення ймовірно прийматиме вже новий уряд. Відбудеться це, скоріш за все, не раніше весни 2019 року.

STUK вважає рівень безпеки фінського сховища обґрунтованим. Яка позиція SSM? Чи вважаєте Ви шведське геологічне сховище для захоронення ВЯП безпечним?  

Відповідно аспектів з радіаційної безпеки – сховище буде безпечним.

Після спорудження об’єкту ВЯП з інших країн на зберігання прийматимете?  

– Ні. ВЯП з інших країн Швеція приймати не буде. Така є політична воля нашої держави.

– А фіни?

– Не можу з упевненістю сказати. Вам слід цікавитися у них.  

Яка Ваша думка з приводу спорудження геологічного сховища в Україні?

– Детальної інформації з приводу того, як просуваються справи за цим напрямом в Україні, я не маю. Все ж, я щиро зичу успіху українцям у цій нелегкій справі.

У Швеції процес прийняття рішення щодо спорудження сховища тривав близько 40 років. За цей час було витрачено чимало енергії та ресурсів. Ми сподіваємося, що рішення уряду не доведеться чекати ще 10-20 років.   

– Хто ініціював процес обговорення спорудження об’єкту з громадськістю?

– Здебільшого оператор, компанія SKB.

Ансі, що би Ви порадили українському регулятору за напрямом поводження з радіоактивними матеріалами?

– Колегам з України я би радила не забувати про швидкоплинність часу. Для спорудження геологічного сховища його знадобиться чимало. Ґрунтовні дослідження, вибір місця, обговорення з населенням – то лише початок. Чим раніше ви розпочнете процес – тим краще. І наостанок – діалог з людьми налагоджувати слід поступово, але достатньо активно. Чим менше люди знатимуть про об’єкт – тим більше боятимуться.    

Редакція веб-сайту Uatom.org