PreussenElektra GmbH – один із найуспішніших операторів АЕС Німеччини

Про компанію PreussenElektra GmbH Бурхард Кремер (Burkhard Cramer) розповів нам у Києві, під час робочого візиту до Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки (ДНТЦ ЯРБ).

На даний час пан Кремер – віце-президент PreussenElektra GmbH, з-понад 26 річним досвідом роботи у сфері ядерної енергетики.

Про походження компанії PreussenElektra GmbH, її роль у постачанні електроенергії в Німеччині та подальше закриття усіх АЕС до 2022 року пан Кремер розповів ексклюзивно для веб-сайту Uatom.org.

Бурхард Кремер, віце-президент компанії PreussenElektra GmbH

– Пане Кремере, як давно Ви працюєте в PreussenElektra GmbH?

– Насправді, PreussenElektra GmbH є дочірньою компанією корпорації E.ON Kernkraft GmbH. На сьогодні E.ON Kernkraft GmbH спеціалізується на впровадженні «зелених технологій», у той час як PreussenElektra GmbH є оператором 8 АЕС в Німеччині.

У 2016 році було прийнято рішення відокремити PreussenElektra GmbH від E.ON Kernkraft GmbH, мовляв, ядерну та відновлювану енергетики розвиватися  ліпше окремо.     

Відповідно у корпорації E.ON Kernkraft GmbH я працюю з 1993 року, в PreussenElektra GmbH – з 2016 року.

– Чим займається PreussenElektra GmbH? Окресліть спектр послуг компанії? 

– Як я вже казав, ми є оператором 8 АЕС в Німеччині: 3 АЕС на часі знаходяться у комерційній експлуатації зі встановленою потужністю 4,1 ГВт; ще 3 АЕС – зупинені й очікують на демонтаж або щойно розпочали його та 2 АЕС перебувають на фінальній стадії демонтажу.    

Найстаріша АЕС Вюргассен (Würgassen), в експлуатацію введена в 1971 році. Зупинена в 1995 році. Наразі демонтаж практично завершено. Від АЕС залишилась лише зовнішня «будівля-оболонка».

АЕС Штаде (Stade) в експлуатацію введена в 1972 році, зупинена – в 2003. На сьогодні перебуває на фінальній стадії демонтажу.   

АЕС Унтервесер (Unterweser), АЕС Ісар 1 (Isar 1) та АЕС Графенрайнфельд (Grafenrheinfeld) в експлуатацію введені в 1978, 1979 та 1981 роках відповідно. АЕС Унтервесер та Ісар 1 – зупинені в 2011 році, АЕС Графенрайнфельд – у 2015 році. Усі три АЕС знаходяться на етапі експлуатації після зупинки реактора, процес ліцензування демонтажу триває. 

Ще три АЕС – наразі експлуатуються: АЕС Ісар 2 (Isar 2), АЕС Гронде (Grohnde) та АЕС Брокдорф (Brokdorf). Усі вони є безпечними й мають дуже високий рівень виробництва. Проте, відповідно до політичного рішення усі атомні станції в Німеччині мають бути закриті до 2022 року. Така ж доля очікує й ці три АЕС.  

Загалом компанія PreussenElektra GmbH має унікальний досвід зі спорудження АЕС, їх експлуатації та виведення з експлуатації. У своїй роботі PreussenElektra GmbH супроводжує увесь життєвий цикл ядерної установки.     

–  Хто управляє компанією?

– Компанією управляє Директорат, що складається з: президента, технічного директора, директора з демонтажу, директора з управління людськими ресурсами та фінансового директора.

Також ми маємо Наглядову Раду PreussenElektra GmbH з 12 осіб. Ці люди здійснюють нагляд за управлінням.

– Який штат PreussenElektra GmbH?

– Наразі у нас працює близько 2000 фахівців. Наші офіси розміщені на майданчиках 8 АЕС, штаб-квартира розташована у місті Ганновер.  

– Пане Кремере, з якою метою Ви приїхали в Україну?

– В Україну ми приїхали для налагодження співпраці. Будучи оператором, без перебільшення, одних із найбезпечніших АЕС у світі – ми маємо, що вам запропонувати. Це може бути експертна підтримка у будівництві нових АЕС, в експлуатації ядерних об’єктів та у виведенні їх з експлуатації. Також ми готуємо персонал за всіма перерахованими напрямами. Як результат – допомагаємо зробити вашу ядерну енергетику ще більш безпечною, надійною та економною. 

– Раніше з Україною співпрацювали?

– Ні.

– А з ким уже налагоджено співпрацю?

– Насправді, з багатьма країнами. Все ж, найбільш плідно співпрацюємо з Об’єднаними Арабськими Еміратами. Мабуть, однією з небагатьох держав, з якою ми співпрацювати не хочемо є Північна Корея.

– Які виклики доводиться долати PreussenElektra GmbH сьогодні?

– Думаю, найсерйозніший виклик – це зупинка усіх атомних станцій в Німеччині до 2022 року. PreussenElektra GmbH доведеться закрити три діючі АЕС, які на сьогодні допомагають стабілізувати електромережу й покривати проміжки у ті дні, коли сонце не світить, а вітер не дує.

Зважаючи на реалії сьогодення, перед нами поставлені три основні цілі: перше – забезпечити стабільне постачання електроенергії в Німеччині до 2022 року, друге – подбати про безпечний демонтаж усіх АЕС під нашим управлінням, третє – допомагати іншим країнам за всіма напрямами діяльності PreussenElektra GmbH.

Своєрідним викликом для нас є збереження молоді в штаті компанії. Останнім часом молоді спеціалісти, усвідомлюючи відсутність перспектив у майбутньому, залишають галузь.

– Чи маєте Ви досвід експлуатації АЕС в режимі добового маневрування та підвищення теплової потужності енергоблоків?

– На своїх АЕС ми успішно використовували як режим маневрування, так й підвищення потужності усіх енергоблоків без виключення. 

Все ж на сьогодні ці питання поступаються актуальністю питанням розвитку відновлюваної енергетики в державі. Відповідно до політичного рішення виробництво енергії сонця та вітру має щорічно збільшуватись, аби після 2022 року повністю замістити відсутність ядерної енергії у енергомережі.  

– Чи вистачить Німеччині енергії з відновлюваних джерел, аби забезпечити країну електроенергією? Якщо – ні, звідки імпортуватимете?

– Гарне питання. Насправді, якщо мова йде про 2022 рік – то, думаю, повністю замістити ядерну енергію відновлюваною Німеччині не вдасться. Якщо мова йде про 2050 рік – то, думаю, усі шанси є. У даному випадку проблемою є не так виробництво енергії, як її зберігання. Задумайтесь: коли сонця і вітру в Німеччині найменше? А коли найбільш холодні часи?…    

Щодо імпорту сказати можу єдине – думаю, кожна країна ЄС була би не проти продавати нам електроенергію. Наразі постачальниками Німеччини є Франція, Чехія, Польща й Швейцарія. 

– Пане Кремере, можливо, рішення уряду щодо закриття усіх АЕС до 2022 року було хибним? Яка Ваша думка?

– Особисто я вважаю, закривати усі АЕС до 2022 року – неправильно. Німецькі АЕС під управлінням PreussenElektra GmbH – одні з найбезпечніших у світі. З 1971 року нами вироблено понад 2000 мільярдів кВт/год електроенергії, при цьому ефективність енергоблоків сягала близько 90%. Ось чому наші АЕС здобули лідерство у світовому виробництві електроенергії й продовжують лишатися ними й надалі.  

Так чи інакше політичне рішення змінити ми не в змозі. Тож, робимо все можливе для безпечної експлуатації АЕС до 2022 року й готуємось до подальшого демонтажу після.

Редакція веб-сайту Uatom.org