Чергове засідання Робочої групи ініціативи Глобального партнерства відбулося в Канаді

З 1 по 2 лютого 2018 року в столиці Канади Отаві відбулося чергове засідання Робочої групи ініціативи «Глобальне партнерство проти розповсюдження зброї та матеріалів масового знищення».

На відкритті заходу Голова засідання Робочої групи, представник Канади повідомив, що на сьогодні Глобальне партнерство знаходиться на роздоріжжі, оскільки рівень зацікавленості та ресурсів країн-учасниць значно зменшився у порівнянні з першими роками існування ініціативи. Голова зазначив, що метою Канади було реорганізувати партнерство й надати новий поштовх для його розвитку. Задля цього Канадою було проведено низку досліджень, у тому числі проаналізовані історичні фактори, а також аспекти основної місії ініціативи. Своє бачення та план подальших дій Голова презентував наприкінці свого виступу учасникам засідання.

Для посилення координації між трьома робочими групами в рамках ініціативи, організатори обрали новий підхід й провели одночасне засідання Групи директорів з питань нерозповсюдження ядерної зброї (NPDG), Робочої групи Глобального партнерства (GPWG) та Групи з ядерної безпеки та захищеності (NSSG). В результаті – організатори отримали чимало позитивних відгуків від учасників. Спільне засідання та участь в об’єднаних тематичних секціях дозволило обговорити актуальні проблеми у більш сприятливих умовах, визначитися зі шляхами їх вирішення, з’ясувати деталі розробки узгоджених та скоординованих ініціатив.

Спільну секцію груп NPDG та GPWG відкрив помічник заступника Міністра Канади з міжнародної безпеки та політичних питань Марк Гвоздецький. Він наголосив на тому, що для ініціативи дуже важлива зважена координація політики та програм Глобального партнерства. Після чого Головуючий секції Луіс-Мартін Уме закликав учасників до обговорення й визначення пріоритетів у основних областях, які є проблемними з точки зору зброї масового ураження, включаючи Північну Корею, Іран, Сирію та Африку. В рамках даної секції також було представлено спільну презентацію Швеції, Сполучених Штатів Америки та України про найкращі практики, узгоджені підходи та проблеми, пов’язані з реалізацією програм та політики ядерної захищеності в Україні. Закривали секцію представники Франції, презентувавши учасникам доповідь про розповсюдження ракетної зброї. Після чого вони запевнили, що продовжуватимуть дослідження даної теми й в подальшому, зокрема в контексті Глобального партнерства.

Спільна секція групи NSSG та підгрупи NRSWG (Робоча підгрупа з ядерної та радіологічної безпеки) була присвячена правовій базі забезпечення ядерної безпеки. В результаті учасникам вдалося визначити пріоритети на 2018 рік, з’ясувати напрями подальшого співробітництва, включаючи потенційну координацію розробки нормативної бази з ядерної безпеки та захищеності, особливо що стосується радіоактивних джерел, комп’ютерної безпеки та гендерної рівності.

В рамках заключного пленарного засідання GPWG представник Міністерства зовнішніх справ Канади зазначив, що роботи на 2018 рік в рамках ініціативи заплановано чимало й наголосив, що гендерна рівність має бути основним питанням програми Глобального партнерства. «Й не тому, що це правильно, а тому, що це більш ефективно й дозволить досягти кращих результатів», – підсумував він.

Загалом Канада залишилася задоволеною рівнем участі в засіданні країнами-членами ініціативи. Заключне засідання 2018 року заплановане на листопад місяць в Оттаві.

За матеріалами Міністерства енергетики та вугільної промисловості України