Енергоатом та Holtec підписали Меморандум про взаєморозуміння щодо співпраці у використанні малих модульних реакторів
НАЕК «Енергоатом» та Holtec International (США) підписали Меморандум про взаєморозуміння щодо співпраці у використанні малих модульних реакторів SMR-160 в Україні. Документ було підписано 28 лютого у місті Камден (США) президентом Енергоатома Юрієм Недашковським та президентом і головним виконавчим директором Holtec International – доктором Крісом Сінгхом.
У тексті Меморандуму зазначається, що він має на меті не лише ліцензування в Україні технології SMR-160 та подальше будівництво цих реакторів на АЕС України, а й часткову локалізацію виробництва обладнання для SMR-160 на українських підприємствах. Таким чином, йдеться у документі, співпраця між Енергоатомом та Holtec International сприятиме становленню України, як провідного світового експортера реакторних систем, конструкцій та компонентів для малих модульних реакторів.
Як підкреслюється в Меморандумі, завдяки використанню пасивних систем безпеки реактори SMR-160 здатні забезпечити новий якісний рівень безпеки експлуатації АЕС.
З метою виконання Меморандуму передбачається створення спільного Координаційного комітету Енергоатома та Holtec International. Першочерговим завданням Комітету стане організація робіт з оцінки нормативної документації, яка використовується для розробки проекту SMR-160 з метою впровадження цієї документації в Україні. Комітет зосередиться на комплексній оцінці проекту за методологією МАГАТЕ INPRO, а також оцініть його на відповідність вимогам EUR і WENRA з урахуванням результатів аналізу проекту, який вже виконується Комісією з ядерної безпеки Канади (CNSC). Наступним завданням Комітету стане оцінка інфраструктури ядерної промисловості України та підготовка спільних пропозицій щодо локалізації виробництва обладнання SMR-160 в Україні.
Нагадаємо, що раніше компанія Holtec International звернулась до вищого керівництва України з пропозицією створити в Україні хаб з розповсюдження у Європі, Азії і Африки технології малих модульних реакторів з локалізацією виробництва обладнання для них на українських підприємствах. Технологія малих модульних реакторів (ММР) визнана одним з найбільш перспективних напрямків у будівництві атомних електростанцій. ММР мають значно вищий рівень безпеки у порівнянні з традиційними типами реакторів за рахунок відсутності в них обладнання, яке вимагає зовнішнього електроспоживання, а також за рахунок інших систем пасивної безпеки.
Реактори проекту SMR-160 також мають можливість працювати у режимі маневрування потужністю, споруджуватися на невеликих площах та не потребують підведення потужних ліній електропередач.
Загальносвітовий ринок ММР після 2025 року оцінюється приблизно в 1 трлн долл.
Наприкінці 2016 року Енергоатом став членом Консультативної ради Holtec з малих модульних реакторів.