Розпочато роботу міжвідомчої групи в рамках Проекту амністії ДІВ

3 квітня в креативному просторі «Арт-Хаб» інформаційного агентства Укрінформ пройшла установча нарада міжвідомчої робочої групи по проекту «Робота з громадськістю та інформаційна кампанія про Програму амністії покинутих джерел іонізуючого випромінювання». Основним завданням проекту є інформування громадськості про небезпеку покинутих джерел іонізуючого випромінювання, про звільнення від кримінальної відповідальності за добровільну здачу населенням джерел іонізуючого випромінювання та про відсутність ринку для ДІВ. Проект реалізовується у Дніпропетровській області з травня 2017 року за підтримки уряду США і є частиною глобальної програми, націленої на запобігання розповсюдженню ядерної зброї та усунення ядерної загрози.

Засідання відкрив голова Державного агентства з управління зоною відчуження (ДАЗВ) Віталій Петрук, який представив основні задачі проекту та очікування від його реалізації. Зокрема пан Віталій зазначив, що ціллю проекту є виховання культури населення у питаннях поводження з покинутими джерелами іонізуючого випромінювання (ДІВ) та виявлення таких радіоактивних матеріалів для їх належного перевезення та зберігання в спеціально призначених для цього місцях. «Покинуті джерела іонізуючого випромінювання становлять потенційну небезпеку як для тимчасових власників цих матеріалів і їхніх родин, так і для країни загалом. Наша мета – зібрати всі ці джерела на спецкомбінатах, де фахівці забезпечать їх належну обробку та зберігання», – прокоментував Віталій Петрук.

Проект націлений на зниження ядерних терористичних загроз в Україні, що є на сьогодні актуальним аспектом безпеки для всього світу. «Частина джерел іонізуючого випромінювання, які раніше використовувалися на деяких українських підприємствах, могли опинитися у несанкціонованому обігу, – продовжив виступ член наглядової ради Чорнобильського інституту досліджень і розвитку Віталій Дем’янюк, який є головним виконавцем проекту. – Результатом проекту має стати чітке розуміння громадянами того, що ДІВ – це не товар, а небезпека, якої можна позбутися безпечним та законним шляхом, а також готовність профільних структур до прийому радіоактивних матеріалів від населення».

Міжвідомча робоча група створена за ініціативою ДАЗВ. Участь у її засіданні взяли представники Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки, Чорнобильського інституту досліджень та розвитку, Міністерства екології та природних ресурсів України, Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Дніпровської міської ради та інших профільних органів виконавчої влади та установ.

За результатом роботи міжвідомчої робочої групи були виділені важливі аспекти, на які потрібно звернути увагу у ході реалізації проекту, такі як належне інформування населення, готовність профільних відомств до реагування на добровільну здачу ДІВ населенням та ефективну організацію прийому і подальшого поводження з радіоактивними матеріалами.

За матеріалами прес-служби ДНТЦ ЯРБ