Умовно по тренуванню! На Южно-Українській АЕС рятували енергоблок № 3, персонал атомної станції й людей з найближчих населених пунктів

23 та 24 травня 2018 року на Южно-Українській АЕС проходило  загальностанційне тренування за сценарієм розвитку кількох умовних подій в реальному часі.

Почалося все з того, що о 10:05  23 травня через смерч та пошкодження мереж зовнішнього електропостачання – опинилися відімкненими усі три енергоблоки ЮУАЕС.

На енергоблоках №1 та №2 ЮУАЕС системи безпеки спрацювали у штатному режимі. На енергоблоці №3 внаслідок пожежі на дизель-генераторах було втрачено аварійне електропостачання. Персонал станції приступив до управління аварійною ситуацією відповідно до інструкцій та  дій в екстремальних умовах.

Об 11:20  системи радіаційного контролю енергоблоку №3 зафіксували  різку зміну радіаційного фону.  

Об 11:31 керівництво АЕС класифікувало подію як «комунальну аварію», себто таку, наслідки якої поширюються за межі майданчика атомної станції й потребують реалізації заходів із захисту населення та територій.

На ЮУАЕС було введено в дію аварійний план й активізовано внутрішній кризовий центр станції. Майже одночасно з цим відбулася активізація кризового центру НАЕК «Енергоатом» та Інформаційно-кризового центру Держатомрегулювання. Був забезпечений обмін інформацією для координації дій з ДСНС України та іншими учасниками аварійного реагування у зоні розташування АЕС.

Інформаційно-кризовий центр Держатомрегулювання активізовано

Завдяки злагодженим і кваліфікованим діям персоналу станції викид радіоактивних речовин на енергоблоці №3 ЮУАЕС було зупинено об 11:55.

Також були вжиті заходи для захисту персоналу АЕС: здійснено евакуацію працівників, що не задіяні в ліквідації аварії; проведено йодну профілактику; вимкнені вентиляційні системи на станції; обмежено перебування на відкритому повітрі; застосовано засоби індивідуального захисту (респіратори).

У населених пунктах Южноукраїнськ, Богданівка та Костянтинівка через підвищення радіаційного фону населенню також було рекомендовано вжити захисних заходів. А саме: обмежити перебування на відкритому повітрі, провести йодну профілактику, герметизувати приміщення, застосовувати респіратори, обмежити вживання місцевих продуктів харчування та води з відкритих водоймищ.

О 16:00 фахівці ЮУАЕС повідомили, що ситуацію на майданчику станції стабілізовано – роботу дизель-генераторів енергоблока №3 ЮУАЕС відновлено. Роботи з ліквідації наслідків аварії продовжились: для оцінки радіаційного фону на прилеглих до станції територіях був виділений вертоліт радіаційної розвідки Аварійно-технічного центру НАЕК «Енергоатом». Інші АЕС також підтвердили готовність якнайшвидше надати допомогу ЮУАЕС.

Інформаційно-кризовий центр Держатомрегулювання спільно з Українським гідрометеорологічним центром ДСНС із застосуванням системи RODOS отримали моделі атмосферного переносу за реальним прогнозом погоди, як для території України, так й для сусідніх держав.

Транскордонного впливу умовний викид не спричинив. Однак фахівці Держатомрегулювання, відповідно до процедур Конвенції про оперативне оповіщення про ядерну аварію, надіслали низку інформаційних повідомлень до компетентних органів Угорщини, Польщі, Латвії та Норвегії. Усі ці країни відповідно до двосторонніх домовленостей частково беруть участь у тренуваннях для тестування надійності зв’язку й з інтересом спостерігають за перебігом подій.

За даними моделювання й рекомендаціями експертів, наслідки подібної аварійної події потребують додаткового дослідження. У першу чергу йдеться про перевірку вмісту радіонуклідів у продуктах харчування місцевого виробництва в межах зони спостереження АЕС та у дарах природи регіону. У зв’язку з цим, населенню було рекомендовано дотримуватись порад територіальних органів Держпродспоживслужби щодо особливостей вживання продуктів харчування та питної води.

За оцінками контролерів та спостерігачів основної мети тренувань було досягнуто. Перевірку дієвості процедур за всіма розділами аварійного плану АЕС в умовах дії кількох факторів небезпеки (природної, пожежної, радіаційної) – здійснено, сфери для удосконалення – ідентифіковано. Однією з таких визначено вдосконалення інформаційного обміну з застосуванням сучасних технологій.

«Цьогоріч сценарій тренувань був досить складним. За подіями на майданчику ЮУАЕС та в кризовому штабі Держатомрегулювання спостерігали фахівці інших атомних станцій, що, я вважаю, є дуже хорошою практикою експлуатуючої організації. Жодних реальних дій з обладнанням та системами АЕС під час тренувань не відбувається. Перевіряються процедури і здатність людей до реагування в умовах стресу, обмеженого часового простору та інформаційного. І все це під прискіпливими поглядами  контролерів та спостерігачів», – розповідає начальник Відділу аварійної готовності та радіаційного захисту, державний інспектор Департаменту з питань безпеки ядерних установок Держатомрегулювання Тетяна Кутузова. – «На наш погляд, цьогоріч персонал ЮУАЕС продемонстрував високий професіоналізм й здатність реагувати на екстремальні події на належному рівні».  

Редакція веб-сайту Uatom.org