Відбулося спільне засідання учасників проекту Амністії ДІВ та представників місцевої влади Дніпропетровської області

31 травня у м. Дніпро під головуванням заступника голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації Олега Кужмана відбулося спільне засідання учасників проекту «Робота з громадськістю та інформаційна кампанія про Програму амністії покинутих джерел іонізуючого випромінювання» та представників місцевої влади. Зустріч була присвячена обговоренню основних етапів проекту, напрацюванню практичних кроків, які сприятимуть більш ефективній його реалізації та налагодженню якісних горизонтальних зв’язків між усіма задіяними сторонами.

«Місто Дніпро розташоване всього за 200 км від регіону, де ведуться активні бойові дії, – відкрив засідання пан Кужман. – Тому для нас питання захисту населення, радіаційної безпеки, безпеки поводження з радіоактивними матеріалами є надзвичайно важливими і актуальними. Окрім того, Дніпропетровщина – це один з найбільших промислових регіонів, а тому ймовірність виявлення необлікованих джерел іонізуючого випромінювання зростає».

Проект стартував у травні 2017 року за фінансової підтримки Уряду США. Він є частиною глобальної програми, спрямованої на запобігання розповсюдженню ядерної зброї та усунення ядерної загрози. Метою проекту є інформування населення щодо поводження з джерелами іонізуючого випромінювання (ДІВ), налагодження чіткої взаємодії населення та органів державної влади, які відповідальні за реагування на факти виявлення необлікованих ДІВ.

Бенефіціаром проекту виступає Державне агентство з управління зоною відчуження, а головним його виконавцем – Чорнобильський інститут досліджень і розвитку (ЧІДР).

«Ми покладаємо великі сподівання на цей проект, – коментує член наглядової ради Чорнобильського інституту досліджень і розвитку Віталій Дем’янюк. – Успішна його реалізація сприятиме вихованню культури поводження з ДІВ у населення та підвищенню рівня радіаційної безпеки в Україні. Наша команда докладає усіх зусиль, щоб пілотний проект на Дніпропетровщині став кращим прикладом і набутий досвід можна було поширити і у інших регіонах країни».

Пілотним майданчиком для реалізації проекту було обрано Дніпропетровську область, як таку, де є найбільша концентрація ДІВ: всього у області налічують 1025 джерел, які використовуються на 50 підприємствах. Крім того, щонайменше 100 джерел вважаються потенційно втраченими.

Учасники засідання у Дніпрі окремо звернули увагу на необхідність внесення змін до чинної нормативно-правової бази щодо порядку та процедури взаємодії органів влади у разі виявлення і добровільної здачі ДІВ. Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки, як головна субпідрядна організація у виконанні проекту, наразі проводить аналіз нормативно-правових актів у питаннях поводження з радіоактивними матеріалами, в тому числі з ДІВ, та готує відповідні рекомендації по їх доопрацюванню.

Варто також відзначити активну позицію представників обласної влади, які самостійно провадять діяльність щодо врегулювання питань поводження з небезпечними речовинами, у тому числі з радіоактивними матеріалами. Вони виявили готовність до співпраці та висловили вдячність  за підтримку у такій важливій справі.

За результатами зустрічі було домовлено також про підписання Меморандуму про співпрацю між Дніпропетровською ОДА та ЧІДР.

«Меморандум про співпрацю сприятиме більш тісній та злагодженій роботі між нашим Інститутом та Дніпропетровською ОДА. Впевнений, що і надалі наша співпраця з представниками міської влади буде плідною та дозволить підвищити рівень радіаційної безпеки в області», – підсумував пан Дем’янюк.

Присутніми на зустрічі були представники Державного агентства з управління зоною відчуження, Чорнобильського інституту досліджень і розвитку, Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки, Управління з питань цивільного захисту Дніпропетровської ОДА, Головних управлінь Державної служби із надзвичайних ситуацій, Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, Дніпропетровського обласного лабораторного центру Міністерства охорони здоров`я України, Національної поліції в Дніпропетровській області, Державної інспекції з ядерного регулювання України, Державної прикордонної служби, Дніпропетровської митниці Державної фіскальної служби України, Державного підприємства УкрДО «Радон», Державного підприємства «Бар‘єр».

Прес-служба Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки