Україна співпрацює з МАГАТЕ у сфері геологічного захоронення РАВ

Під час 17-ої щорічної Технічної наради МАГАТЕ з глобального прогресу у розробці рішень щодо глибокого геологічного захоронення в Нью-Делі (Індія) відбулося обговорення останніх напрацювань у цій сфері фахівцями з країн-учасниць URF Network (Мережі підземних дослідницьких лабораторій для геологічного захоронення).

«URF Network дає можливість країнам обмінятися найкращими практиками у розробці, оцінці та впровадженні рішень щодо захоронення радіоактивних відходів у глибоких геологічних формаціях. Всі вони базуються на розумінні високого рівня вимог до безпеки та управлінських рішень і можуть бути використані Україною під час розробки концепції глибокого геологічного сховища», – зазначає заступник начальника відділу інформації, зовнішніх зв’язків та зв’язків з громадськістю ДП «ЦОТІЗ» Анастасія Нечитайло.

Під час заходу українська сторона представила національну програму поводження з радіоактивними відходами (РАВ).

«Україна має достатньо розвинуте законодавство у сфері геологічного захоронення. На законодавчому рівні визначено необхідність створення геологічного сховища. Для того, щоб перейти до практичних кроків, необхідно визначити ранню концепцію геологічного захоронення», – розповідає Анастасія Нечитайло.

Фахівці країн-учасниць відзначили бажання України й надалі розвиватися у напрямі створення геологічного захоронення.

Окрім України свої національні програми представили також Індія, Канада, Японія, Китай, Корея, Швейцарія, Німеччина, Франція, Чехія та ЮАР. Представники країн обговорили прогрес у сфері побудови геологічних сховищ, а також обмінялися досвідом щодо побудови та роботи підземних дослідницьких лабораторій.

За підсумками наради було наголошено, що до кінця 2018 року МАГАТЕ та країнами-учасницями будуть доопрацьовані такі документи: Дорожня карта створення геологічного сховища, Визначення вартості та фінансування геологічного сховища, Керівництво з вибору майданчиків. Окрім того, до кінця 2019 року має бути підготовано Альманах по створенню підземних дослідницьких лабораторій, де буде зібрано основну актуальну теоретичну та практичну інформацію з цієї теми країн, що мають розвинену атомну енергетику та створюють геологічні сховища для захоронення РАВ.

Наступна нарада має відбутися у вересні 2019 року в Китаї.

Прес-служба Державного агентства України з управління зоною відчуження