Термін експлуатації третього енергоблоку РАЕС продовжено

Рішенням Колегії Державної інспекції ядерного регулювання України термін експлуатації енергоблоку №3 Рівненської АЕС продовжено.

Захід відкрив Голова Державної інспекції ядерного регулювання України Григорій Плачков. «Україна, як і більшість країн Європейського Союзу, реалізовує стратегію обґрунтування довгострокової експлуатації енергоблоків АЕС. Сьогодні ми зібралися тут для того, аби прийняти остаточне рішення щодо можливості продовження терміну експлуатації енергоблоку №3 Рівненської АЕС», – зазначив очільник Держатомрегулювання.   

На фото: зліва – Голова Держатомрегулювання Григорій Плачков; справа – генеральний директор Рівненської АЕС Павло Павлишин

Проектний термін експлуатації енергоблоку №3 РАЕС завершився 11 грудня 2017 року. Відповідно до українського законодавства рішення про продовження терміну експлуатації енергоблоку приймається вітчизняним ядерним регулятором на підставі висновку державної експертизи ядерної та радіаційної безпеки шляхом внесення змін до ліцензії на експлуатацію ядерної установки.

За результатами засідання Колегії Держатомрегулювання 30 листопада 2017 року було прийняте рішення щодо експлуатації енергоблоку №3 РАЕС у зупиненому стані з повним вивантаженням палива з активної зони реактора на період виконання необхідних організаційно-технічних заходів для обґрунтування можливості його довгострокової експлуатації.

У рамках заходу слово було надане генеральному директору Рівненської АЕС Павлу Павлишину, який детально розповів про стан виконання робіт з підготовки енергоблока №3 РАЕС до довгострокової експлуатації. Після чого начальник відділення аналізу міцності та надійності ядерних установок Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки (ДНТЦ ЯРБ) Олег Зелений продемонстрував результати державної експертизи з ядерної та радіаційної безпеки Звіту з періодичної переоцінки безпеки енергоблоку №3 РАЕС.

Результати інспекційних перевірок третього енергоблока РАЕС представив заступник директора Департаменту з питань безпеки ядерних установок Держатомрегулювання Валерій Бугай.

«У період з 4 по 8 червня фахівці Держатомрегулювання провели комплексне інспекційне обстеження третього енергоблоку РАЕС. Комісією вітчизняного ядерного регулятора встановлено, що даний енергоблок усі умови для продовження терміну експлуатації має. Разом із тим, інспектори Держатомрегулювання відзначили, що на момент перевірки експлуатуючою організацією не завершено виконання усіх запланованих протягом планово-попереджувального ремонту (ППР) у 2017 році робіт», – повідомив Валерій Бугай.

Заступник директора Департаменту з питань безпеки ядерних установок Держатомрегулювання Валерій Бугай

У період з 11 по 12 липня 2018 року Комісією Держатомрегулювання проведено перевірку стану впровадження заходів, які були незавершені під час інспекційного обстеження у червні. За результатами перевірки встановлено, що виконання запланованих заходів Комплексної (зведеної) програми підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанції перебуває на завершальній стадії. Ці заходи будуть впроваджені до завершення ППР-2017 в узгоджених з Держатомрегулювання обсягах. Рішення з продовження терміну експлуатації обладнання систем важливих для безпеки на часі розробляються й надсилаються до вітчизняного ядерного регулятора відповідно до встановлених термінів.

«У зв’язку з неможливістю заміни джерел швидких нейтронів (2 шт., позиції 3TV30Q01, 3TK30J01) Рівненською АЕС виконано оцінку їх технічного стану, продовжено термін експлуатації до ППР-2019 та погоджено з Держатомрегулювання терміни заміни. Разом із тим, реалізація заходів з усунення або компенсації відхилень від вимог норм, правил та стандартів з ЯРБ виконується в узгоджених з Держатомрегулювання обсягах», – зазначив Валерій Бугай. «Результати державної експертизи з ядерної та радіаційної безпеки ЗППБ енергоблоку №3  РАЕС, а також інспекційні обстеження підтверджують можливість безпечної довгострокової експлуатації третього енергоблоку РАЕС», – підсумував він.   

За продовження терміну експлуатації енергоблоку №3 РАЕС члени Колегії Держатомрегулювання проголосували одноголосно. Термін експлуатації енергоблока продовжено до 11 грудня 2037 року.

Редакція веб-сайту Uatom.org