У продуктах харчування Бучі радіаційних аномалій не виявлено

6 серпня 2018 року у місті Буча відбулася вулична акція «Атом для миру», у рамках якої фахівці Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки (ДНТЦ ЯРБ) перевіряли на вміст радіонуклідів продукти харчування, предмети господарського та побутового вжитку. Співорганізаторами акції виступили представники редакції веб-сайту з питань ядерної безпеки, радіаційного захисту та нерозповсюдження ядерної зброї Uatom.org.

Учасники заходу спілкувалися з мешканцями Бучі про відповідальне ставлення до ядерної енергії, поширювали інформацію про небезпеку «покинутих» джерел іонізуючого випромінювання та опромінення радіоактивним газом радоном.   

«Поміж іншим бучанці на перевірку вмісту радіонуклідів приносили яблука, груші, сливи, малину, чорницю, гриби. Звісно, не обійшлося й без сала та часнику. За результатами вимірів, у принесених на перевірку продуктах, радіаційних аномалій не виявлено», – коментує начальник лабораторії радіаційних технологій ДНТЦ ЯРБ Юлія Балашевська.   

Пенсіонерка Марія вирішила переконатися, що з радіаційним фоном в її садку все в порядку, а тому, скориставшись нагодою,  принесла груші та аличу. «У сезон овочів та фруктів моя сім’я щодня споживає ці продукти, тож я вирішила дізнатись, наскільки безпечними вони є», – зазначає жінка. Фахівці ДНТЦ ЯРБ її заспокоюють – вміст радіонуклідів у фруктах не перевищує норми. 

Співробітниця загальноосвітньої школи Бучі Ніна принесла на перевірку помідори з власного городу. «Ми з колегами саме збиралися обідати, коли дізналися, що неподалік проходить ваша вулична акція. Вирішили скористатись такою нагодою і перевірити помідори на вміст радіонуклідів», – коментує жінка. Спеціалісти ДНТЦ ЯРБ, зробивши необхідні виміри, винесли вердикт: «Помідори є чистими й шкоди для здоров’я не несуть». 

За словами редактора веб-сайту Uatom.org Катерини Ставнічук, одним із найважливіших завдань вуличної акції «Атом для миру» було підвищити рівень обізнаності бучанців з питань ядерної та радіаційної безпеки. «Окрім проведення низки радіологічних досліджень, ми спілкувалися з людьми про небезпеку опромінення, у тому числі радіоактивним газом радоном, пояснювали, як уберегтися від загроз, усім бажаючим роздавали інформаційно-освітні буклети за напрямом. Цікавились також точкою зору громадян щодо порушення положень Будапештського меморандуму, підписанти якого (США, Велика Британія та Росія) обіцяли Україні надати міжнародні гарантії безпеки у обмін на ухвалення без’ядерного статусу нашої держави. Зважаючи на реалії сьогодення, переважна більшість опитаних переконані – Україна повинна продовжувати відстоювати свої права в рамках зазначеного документа більш активно», – зазначила Катерина Ставнічук.

Завітали на вуличну акцію й кореспонденти телеканалів «NewsOne», «Zik» та «UA: перший», сюжети яких незабаром з’являться у загальному доступі. 

Редакція веб-сайту Uatom.org