КПІ оголошує набір студентів на спеціалізацію «Фізичний захист, облік та контроль ядерних матеріалів» за спеціальністю «Атомна енергетика»

Про це повідомляє Наталія Клос, представниця Міністерства енергетики та вугільної промисловості України (Міненерговугілля) під час ХV Української конференції з фізичного захисту, обліку та контролю ядерних матеріалів.

Учасники ХV Української конференції з фізичного захисту, обліку та контролю ядерних матеріалів

На виконання вимог Положення про Державну систему підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації фахівців з фізичного захисту, обліку та контролю ядерних матеріалів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.03.2012 № 263, до 2014 року фахівців з фізичного захисту, обліку та контролю ядерних матеріалів готували у Севастопольському національному університеті ядерної енергетики та промисловості (СНУЯЕтаП).

Однак, внаслідок збройної агресії Російської Федерації в Криму, готувати таких фахівців для України стало неможливим. При цьому, потреба України у підготовці, перепідготовці та підвищенні кваліфікації кадрів з фізичного захисту, обліку та контролю ядерних матеріалів з кожним днем зростає. Причиною тому – постійний розвиток ядерної енергетики та атомно-промислового комплексу України, а також збільшення новітніх загроз вітчизняним ядерним установкам та матеріалам, радіоактивним відходам та іншим джерелам іонізуючого випромінювання.

Наталія Клос, представниця Міністерства енергетики та вугільної промисловості України

За словами пані Наталії, наразі у Київському політехнічному інституті (КПІ) ім. Ігоря Сікорського ведуться роботи з заснування спеціалізації «Фізичний захист, облік та контроль ядерних матеріалів» як за денною, так і за заочною формами навчання. Спочатку спеціалізація буде відкрита у рамках освітньо-професійного рівня магістерської програми, а з часом аналогічний напрям з’явиться й для підготовки освітньо-кваліфікаційного рівня «Бакалавр».

Вступити на спеціалізацію зможуть усі бажаючі, проте на денну форму навчання пріоритет надаватиметься випускникам КПІ. Студенти, які отримали ступінь бакалавра за технічними спеціальностями, при вступі здаватимуть два іспити: з іноземної мови та зі спеціальності «Атомна енергетика». Випускники гуманітарних спеціальностей додатково складатимуть третій екзамен за напрямом.

Прийом документів на магістратуру розпочнеться у липні 2019 року, вступні іспити – у серпні. Навчання фахівців з фізичного захисту стартуватиме восени 2019 року і відбуватиметься на базі теплоенергетичного факультету.

За словами Наталії Клос, при створенні навчально-методичної бази та для підготовки фахівців використовуються дані Міжнародної освітньої мережі з фізичної ядерної безпеки (International Nuclear Security Education Network, IAEA). Відповідно до вимог законодавства України спеціалізація отримала назву «Фізичний захист, облік та контроль ядерних матеріалів», однак за змістовним наповненням охоплює питання ядерної криміналістики, інформаційної та комп’ютерної безпеки, що за своєю суттю відображає світову тенденцію та є фізичною ядерною безпекою.

«Використання даних INSEN дозволяє нам запозичити найкращий світовий досвід за напрямом. Разом із тим, навчальні матеріли готуються за підтримки експертів Навчального центру з фізичного захисту, обліку та контролю ядерних матеріалів ім. Джорджа Кузмича та Сандійської національної лабораторії (США), які активно працюють та продовжують допомагати викладачам КПІ  отримати специфічні для України практичні знання у цій сфері», – зазначає представниця Міненерговугілля.

Також триває підготовка педагогічних кадрів: викладачі проходять курси підвищення кваліфікації, як у Навчальному центрі з фізичного захисту, обліку і контролю ядерних матеріалів ім. Джорджа Кузмича, так і організовані МАГАТЕ. У 2017 році Департаментом енергетики США для викладацького складу КПІ була проведена літня школа, в рамках якої викладачі відвідали Техаський технічний університет та Сандійську національну лабораторію.

На сьогодні підхід України зорієнтований на отримання професійних практичних навичок. Власне, це і відіграло основну роль у виборі університету, де найдоцільніше відкриття спеціалізації «Фізичний захист, облік та контроль ядерних матеріалів», адже лабораторні та практичні заняття студентів проводитимуться на базі Навчального центру з фізичного захисту, обліку і контролю ядерних матеріалів ім. Джорджа Кузмича у Києві.   

«Заснувати нову спеціалізацію – непростий та затратний процес, який вимагає значних матеріальних та людських ресурсів, а також віри, що все успішно реалізується. Нам вдалося віднайти однодумців та отримати підтримку керівництва КПІ щодо перспективності цього напряму. Останніх два роки ми постійно обговорюємо необхідність відновлення вищої освіти в Україні за напрямом фізичного захисту, обліку та контролю ядерних матеріалів, проте сьогодні, як ніколи, наблизилися до реалізації цієї мети», – підсумувала Наталія Клос.

Детальніше про набір студентів на спеціалізацію «Фізичний захист, облік та контроль ядерних матеріалів» дізнатися можна, написавши на електронну адресу natalia.klos@mev.gov.ua

Редакція веб-сайту Uatom.org