В Енергодарі пройшла конференція з фізичного захисту, обліку та контролю ядерних матеріалів

У період з 24 по 28 вересня у м. Енергодар пройшла ХV Українська конференція з фізичного захисту, обліку та контролю ядерних матеріалів. Захід організовано Навчальним центром з фізичного захисту, обліку та контролю ядерного матеріалу імені Джорджа Кузмича та Відокремленим підрозділом «Запорізька атомна електростанція» (ЗАЕС) за підтримки Шведського органу з радіаційної безпеки (SSM), Норвезького агентства з радіаційного захисту (NRPA) та Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» (НАЕК «Енергоатом»).

Загалом участь у заході взяли більше п’ятдесяти учасників з двадцяти восьми установ України, Швеції, Норвегії та Сполучених Штатів Америки. У рамках конференції розглядалися питання кадрового забезпечення ядерних установок і гарантування благонадійності персоналу, протидії кіберзагрозам. Також обговорювались проблеми транспортування радіоактивних матеріалів, а також фізичного захисту джерел іонізуючого випромінювання та інші.

Представники Національної гвардії України, Національної поліції України та Державної прикордонної служби висвітлювали проблематику забезпечення готовності персоналу з фізичного захисту, особового складу підрозділів охорони до дій в умовах надзвичайних і кризових ситуацій. Разом із тим, не оминули у обговоренні й таких питань, як роль правоохоронних органів у виявленні, запобіганні та попередженні актів ядерного тероризму.

Представники Швеції, Норвегії та США акцентували увагу на досвіді міжнародного партнерства щодо посилення системи фізичного захисту ядерних установок та ядерних матеріалів.

«Норвегія прийняла політичне рішення допомагати Україні за напрямом фізичного захисту. В умовах сьогодення це надзвичайно важливо», – зазначає представник Норвезького агентства з радіаційного захисту (NRPA) Хокан Маттсон. – «Норвегія відмовилась від ядерної енергії. Проте, після терористичних актів 2011 року – ми стали більш пильну увагу приділяти питанням ядерної захищеності».

У рамках конференції протягом тижня було проведено низку круглих столів, де серед іншого обговорювались: сучасний стан вітчизняного законодавства за напрямом, забезпечення виконання гарантій МАГАТЕ та інше.

Традиційно, конференція завершилася обговоренням та прийняттям Рішення Конференції, у якому визначено результати та окреслено плани на наступний рік. Рішення Конференції та збірник матеріалів будуть опубліковані на сайті Навчального центру з фізичного захисту, обліку та контролю ядерного матеріалу імені Джорджа Кузмича.

Представник Шведського органу з радіаційної безпеки (SSM) Златан Делаліч

«Подібних заходів в форматі конференцій у Швеції ми не проводимо. Втім, регулярно проводимо робочі зустрічі між відомствами, метою яких є вдосконалення нормативно-правової бази та посилення системи фізичного захисту ядерних матеріалів», – повідомляє представник Шведського органу з радіаційної безпеки (SSM) Златан Делаліч. – «Допомога Україні в проведенні цієї конференції – частина шведської програми з підтримки ядерної безпеки та фізичного захисту країн-партнерів. Питання зменшення ядерної загрози у світі – для нас дуже важливе, тож ми сприяємо Україні у вирішенні проблем за напрямом, у тому числі щодо гармонізації нормативно-правової бази відповідно законодавства ЄС».

Фоторепортаж із ХV Української конференції з фізичного захисту, обліку та контролю ядерних матеріалів тут

Редакція веб-сайту Uatom.org