Використання українського центру підготовки персоналу для АЕС спільно з Євросоюзом обговорили на засіданні Наглядової Ради ІСЯБ

Можливість використання українського Національного центру підготовки ремонтного і керівного персоналу для атомних електростанцій у партнерстві з Європейським Союзом була зокрема обговорена у ході засідання Наглядової ради для України (the Ukrainian Supervisory Board, USB) щодо програми «Інструмент співробітництва з Ядерної Безпеки» (ІСЯБ, INSC). Засідання ради відбулось 16 жовтня у Брюсселі під головуванням пана Олів’є Лойка – керівника підрозділу В5 (Інструмент Безпеки, Ядерна безпека) Генерального директорату з міжнародного співробітництва і розвитку Європейської Комісії. У засіданні наради взяла участь заступник міністра енергетики та вугільної промисловості України Юлія Підкоморна, а також представники Міністерства екології та природних ресурсів України; Міністерства економічного розвитку і торгівлі України; Державної інспекції ядерного регулювання України; НАЕК «Енергоатом» та ін.  

У своєму виступі на нараді директор Департаменту міжнародних програм та проектів технічної допомоги Енергоатома Леонід Беньковський зазначив, що можливе використання українського Національного центру підготовки персоналу для АЕС у партнерстві з Європейським Союзом було б доцільним для підвищення безпеки на підприємствах закордонних операторів енергоблоків ВВЕР, а також підготовки молодих фахівців та студентів ВНЗ інших країн.

Леонід Беньковський також повідомив, що допомога з боку Європейської Комісії безпосередньо Енергоатому в рамках програми TACIS склала більш ніж 200 млн. євро і є найбільш вагомою для оператора українських АЕС. «Проекти у рамках сектору «підтримка оператора» наближаються до завершення разом з закінченням у листопаді 2018 року останнього проекту ІСЯБ U1.05/12 T1 «Створення системи моніторингу будівельних конструкцій, будівель та споруд на основі сучасних методів діагностики». Головним проектом, здійсненим у співробітництві з ЄК, є Національний центр підготовки ремонтного і керівного персоналу. Вартість створення цього центру становила понад 1 млрд. гривень власних коштів Енергоатома, а внесок ЄС склав 14 млн. євро», – уточнив представник Енергоатома.

Він висловив Європейській Комісії подяку від Енергоатома за багаторічні й плідні відносини у сфері підвищення ядерної та радіаційної безпеки українських АЕС. «Енергоатом сподівається на подальше партнерство з Європейською комісією у найближчому майбутньому», – додав Леонід Беньковський.

Довідка. Співробітництво з Європейським Союзом у сфері енергетики НАЕК «Енергоатом» здійснює переважно через дві програми: TACIS та INSC (ІСЯБ).

Європейська Комісія у 1991 році розпочала співпрацю з Україною в рамках програми TACIS. Основна мета програми – надання конкретної допомоги для підвищення ядерної та радіаційної безпеки шляхом постачання новітнього обладнання, технологій тощо. Програму було завершено у 2006 фінансовому році (реалізація проектів тривала до 2015 року), загальний обсяг фінансування з боку Європейського Союзу склав понад 200 млн. євро.

Найбільш важливі проекти, реалізовані в Енергоатомі в рамках програми TACIS – створення комплексів з переробки радіоактивних відходів на Запорізькій та Рівненській АЕС (загальна вартість – 21,3 млн. євро), модернізація системи аварійного захисту та управління реактора (СУЗ) та АКНП для енергоблока № 1 ВП ХАЕС (вартість проекту – близько 11 млн. євро) та інші.

Після завершення програми TACIS Європейська Комісія продовжила надавати допомогу в рамках нової програми – INSC, яку, згідно з рішенням Європейської Комісії розпочато з 2007 фінансового року. Головною відмінністю від програми ТАСIS, яка була спрямована  на конкретні АЕС, ця програма зорієнтована на проекти які мають вплив на роботу всіх діючих АЕС України і зорієнтовані, на відміну від проектів TACIS, на «м’яку» допомогу. Такий підхід передбачає реалізацію пілотних проектів і розповсюдження результатів на інші АЕС за кошти Енергоатома. У рамках програми ІСЯБ протягом 2007-2012 фінансових років в секторі «Підтримка оператора» для Енергоатома було розпочато 16 проектів на суму близько 35,5 млн. євро (реалізація останнього з цих проектів завершується у листопаді 2018 року). Серед реалізованих за програмою ІСЯБ проектів створення «Національного центру підготовки ремонтного і керівного персоналу на Запорізькій АЕС».

НАЕК “Енергоатом”