Вилучення паливовмісних матеріалів є однією з головних умов перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему

Про це повідомив директор Інституту проблем безпеки АЕС Анатолій Носовський під час свого виступу на Міжнародній науково-практичній конференції «Перетворення об’єкта “Укриття” на екологічно безпечну систему: досвід, проблеми та шляхи вирішення».

Захід було організовано Державним агентством України з управління зоною відчуження, Державним спеціалізованим підприємством «Чорнобильська атомна електростанція» та Інститутом проблем безпеки АЕС задля обговорення проблем та їх вирішення на шляху до досягнення кінцевої мети – перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему.

Найближчим часом розпочнеться виконання робіт із демонтажу будівельних конструкцій об’єкта «Укриття». Термін їх експлуатації завершується у 2023 році, тож роботи мають бути завершені до кінця зазначеного періоду. Щодо подальших дій, то наразі розробляються дві основні стратегії: захоронення на місці шляхом заповнення бетоном або іншими сумішами та вилучення паливовмісних матеріалів (ПВМ) із подальшим зняттям з експлуатації об’єкта «Укриття».

Лише захоронення на місці недостатньо для гарантування безпеки як з будівельної точки зору, так і в частині невідповідності вимогам ядерної, радіаційної та екологічної безпеки.

«Варіант захоронення на місці не може розглядатися як кінцевий стан об’єкта “Укриття” як екологічно безпечної системи, оскільки не забезпечує надійності реакції ядерних матеріалів та інших довгоіснуючих радіоактивних відходів на весь період їх небезпеки для довкілля, – зазначив у своєму виступі Анатолій Носовський, – отже, вилучення паливовмісних матеріалів є однією з головних умов перетворення об’єкта “Укриття” на екологічно безпечну систему».

Тож до 2023 року планується демонтаж нестабільних будівельних конструкцій та подальше вилучення ПВМ.

Проте, вилучення паливовмісних матеріалів можливе лише після їх переведення у контрольований стан, що затверджено також на законодавчому рівні. Оскільки ПВМ можуть перебувати у різних зонах об’єкта «Укриття», для них необхідно враховувати різні фактори ризику та безпеки.

«Для різних зон, залежно від найбільш впливового на безпеку фактура, мають бути вжиті різні компенсуючі заходи щодо переведення паливовмісних матеріалів у контрольований стан», – зазначає у своїй доповіді представник Чорнобильської АЕС (ЧАЕС) Дмитро Стельмах.

Редакція Uatom.org