В України триває очищення територій від небезпечних радіоактивних джерел

Зменшення кількості покинутих радіоактивних джерел, а разом із тим контроль та належне поводження з джерелами іонізуючого випромінювання на території України є одним із завдань забезпечення радіаційного захисту мешканців нашої країни. З метою зниження кількості покинутих джерел, мінімізації терористичних загроз, а також загроз життю та здоров’ю громадян України, реалізується проект «Амністія джерел іонізуючого випромінювання». Підтримку надає Уряд Сполучених Штатів Америки та UT-Battelle LLC, яка є керуючою компанією Окріджської національної лабораторії (США). Головним виконавцем цього проекту є ГС «Чорнобильський інститут досліджень і розвитку», технічну підтримку реалізації завдань проекту здійснює Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки. Виконання проекту стало можливим завдяки змінам, внесеним до Кримінального кодексу України в 2016 році про звільнення від кримінальної відповідальності за добровільне повернення громадянами радіоактивних джерел.

За друге півріччя 2018 року Держатомрегулювання разом із відповідними структурними підрозділами центральних органів виконавчої влади України, забезпечили виявлення та вилучення радіоактивних матеріалів, що перебували в незаконному обігу, а також їх повернення під регулюючий контроль. Завдяки ефективній роботі персоналу вхідного радіаційного контролю ПрАТ «Металургійний комбінат «Азовсталь», який виявив радіаційну небезпеку у вагоні з металобрухтом, було вилучено та направлено для їх подальшого безпечного та захищеного зберігання елементи радіоізотопних приладів вимірювання вологості та щільності ґрунтів ВПГР-1 та ППГР-1. Пізніше, у жовтні 2018 року, також завдяки оперативності працівників ПрАТ «Металургійний комбінат «Азовсталь», затримано два вагони з радіаційно-забрудненим металобрухтом (труби).

 До виявлення небезпечних джерел іонізуючого випромінювання активно долучився ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг»: У жовтні минулого року на підприємстві було затримано вагон з металобрухтом, з якого було вилучено 560 кг металевих труб, забруднених Ra-226. Потужність еквівалентної дози гамма-випромінювання (ПЕД) на відстані 0,1 м від поверхні труб становила 5,0 мкЗв/год. Оскільки ПЕД гамма-випромінювання виявлених предметів перевищувала зазначені в санітарних нормах ліміти, їх було направлено в ДМСК ДК УкрДО «Радон».

Одним із найбільших постачальників інформації щодо радіаційно-небезпечних предметів, що підлягають вилученню, як і раніше, залишається митниця. У вересні на пішому переході у пункті пропуску «Шегині», що знаходиться на українсько-польському кордоні, спрацював спеціальний комплекс радіаційного контролю. Як з’ясувалось, в особистих речах один із подорожуючих – громадянин Польщі 1978 року народження, намагався перенести через кордон низку предметів, зокрема манометри та авіаційні годинники з радіонуклідами природного походження Ra-226 із підвищеним рівнем гамма-випромінювання. Прикордонники Мостиського загону негайно повідомили працівників Державної служби з надзвичайних ситуацій та інспектора екологічної служби у пункті пропуску про виявлені небезпечні речі, які, в свою чергу, задіяли Держатомрегулювання для вилучення цих предметів у встановленому порядку.

У жовтні 2018 року Державною прикордонною службою у пунктах перетину державного кордону України «Славутич» та «Гремяч» (Чернігівська область) було вилучено автомобільні буксирувальні троси, на поверхні яких гамма випромінювання перевищувало встановлені нормативні значення. Митні служби аеропортів України також працюють ефективно. У аеропорті «Бориспіль» у пасажирів, що відлітали з України, вилучено годинники з підвищеним рівнем гамма-випромінювання Ra-226.

Працівники Закарпатської академії мистецтв в м. Ужгород показали власним прикладом, що наводити порядок – корисно для здоров’я. У металевому сейфі, який знаходився у підвальному приміщенні академії, було знайдено об’єкти зі знаком радіаційної небезпеки, що могли становити небезпеку для оточуючих. Ці предмети ідентифіковано, як ДІВ типу БИК-М та БИС-М-3, контрольні джерела для дозиметрів ДП-5, ДП-12, ДП-11, сповіщувач диму радіоізотопний РИД-1.

ПЕД гамма-випромінювання виявлених предметів перевищувала встановлені санітарні норми, тож їх було вилучено та направлено для подальшого безпечного та захищеного зберігання на ДМСК ДК УкрДО «Радон».

За матеріалами Держатомрегулювання та Державної прикордонної служби України