Браконьєри зони відчуження

Офіційно на території зони відчуження Чорнобильської атомної електростанції* забороняється проведення діяльності з метою отримання товарної продукції без спеціального дозволу, знаходження людей без дозволу, вивезення за межі зони продукції без дозволу і дозиметричного контролю радіоактивного забруднення, а також рибалка.

Незважаючи на це, в зоні відчуження продовжується збір ягід, грибів, полювання та риболовля. Протягом останнього півріччя, за інформацією Прокуратури Київської області, у браконьєрів було вилучено 700 кг риби, що була виловлена в водоймах Чорнобильської зони відчуження. Основним уловом рибалок є соми, головним можливим ринком збуту – ринки Києва і Київської області.

За матеріалами звіту Міжнародного агентства атомної енергії (МАГАТЕ) у великій рибі (сом) зазвичай реєструються більш високі концентрації радіонуклідів, у порівнянні з дрібною. Підвищена концентрація ізотопів в великій рибі називається «ефектом розміру» і пояснюється відмінностями в метаболізмі і режим харчування. Крім того, стара і велика риба піддається тривалішому впливу більш високих рівнів радіонуклідів у воді, ніж молода дрібна риба. У деяких закритих озерах біля Чорнобильської АЕС концентрація 137Cs в хижій рибі через 15 років після аварії становила 10-27 кБк на кг живої ваги, що більш ніж в 100 разів перевищує допустимі рівні вмісту 137Cs в рибі згідно з українським законодавством.

Радіоекологічні дослідження, знайдених в лютому залишків убитого вовками дикого кабана, що були проведені українськими вченими, виявили в м’ясі тварини високий вміст радіонуклідів. За результатами дослідження, вміст ізотопу стронцію 90Sr в 37 разів перевищує встановлений рівень вмісту даного радіонукліда, допустимий для продуктів харчування в м’ясі тварин, а вміст 137Cs – в 96 разів. Вчені пояснюють, що причиною такої високої концентрації ізотопів є місце проживання кабана. Тварина була виявлена на півночі лівобережної частини заповідника, яке знаходиться на півночі і сході від ЧАЕС. Це ділянки з найбільшим рівнем радіоактивного забруднення – “малий Рудий ліс” і озеро Глибоке.

Для браконьєрів Чорнобильської зони відчуження Закон передбачає покарання у вигляді штрафу від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів (1850 гривень) доходів громадян або тюремне ув’язнення на термін до трьох років з конфіскацією знаряддя, засобів промислу та всього добутого. Громадянам України можна лише порадити купувати рибу не на стихійних ринках, а тільки у представників рибгосподарств і вимагати сертифікат, що підтверджує якість продукції із зазначенням місця вилову риби.

Матеріал підготовлений за даними МАГАТЕ, Чорнобильського радіаційно-екологічний біосферного заповідника, Прокуратури Київської області


* Зона відчуження Чорнобильської атомної електростанції, яка називається також Чорнобильською зоною відчуження – це заборонена для вільного доступу територія, що зазнала інтенсивного забруднення радіонуклідами внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Чорнобильська зона відчуження включає в себе північ Іванківського району Київської області (де розташовані безпосередньо електростанція, міста Чорнобиль та Прип’ять), а також північ Поліського району Київської області). На території зони знаходяться 11 об’єктів природно-заповідного фонду України.