Створення «Правил радіаційної безпеки джерел іонізуючого випромінювання» як відповідь вимогам часу

Радіаційна безпека в Україні регулюється багатьма нормативно-правовими актами, що гарантує дотримання правил при використанні та виготовленні джерел іонізуючого випромінювання, дотримання лімітів доз та допустимих рівнів активності у промисловості, медицині та у навколишньому середовищі. Наслідком чіткого слідування правилам та стандартам є здоров’я мешканців України, тому законодавча база у сфері радіаційної безпеки повинна постійно оновлюватися та іти в ногу з часом, враховуючи безліч нових факторів, вплив яких потрібно регулювати.

У Державному науково-технічному центрі з ядерної та радіаційної безпеки (ДНТЦ ЯРБ) відбувся семінар-презентація проекту нормативно-правового акту «Основні правила радіаційної безпеки джерел іонізуючого випромінювання» (далі – Правила). Метою розробки нових правил є вдосконалення нормативних вимог з радіаційної безпеки використання джерел іонізуючого випромінювання відповідно до міжнародних стандартів МАГАТЕ та Директиви ЄС 2013/59/EURATOM. Роботи по створенню Правил проводилися фахівцями ДНТЦ ЯРБ за дорученням та у співпраці з Держатомрегулювання, а також за підтримки Норвезького агентства з радіаційного захисту (DSA). Розроблений проект був представлений для обговорення фахівцями з Держатомрегулювання, ДП “УДВП ІЗОТОП”, Міністерство екології та природних ресурсів України, Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П. Л. Шупіка, Державної екологічної інспекції України, Держпродспоживслужби, Інституту радіаційного захисту АТН України, ДУ «Національний науковий центр радіаційної медицини», ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України», Медичної клініки «Інновація».

Після презентації проекту Правил заступником начальника відділу радіаційного захисту ДНТЦ ЯРБ Тетяною Литвинською, думку щодо важливості внесення змін у законодавство України в сфері регуляції радіаційної безпеки висловив представник Норвезького агентства з радіаційного захисту Луїс Йова Сед. Він вважає, що налаштування українського законодавства згідно європейських стандартів – є необхідною складовою підвищення рівня радіаційної безпеки в Україні.

В ході обговорення у розроблених Правилах були виявлені певні недоліки. Зважаючи на важливість та об’ємність робіт із затвердження Правил, було вирішено подальшу дискусію щодо змін у проект Правил продовжити у форматі електронного листування між запрошеними спеціалістами. Через три тижні відбудеться повторна зустріч із профільними фахівцями в форматі семінару для внесення остаточних правок у проект Правил.

ДНТЦ ЯРБ