Комплексні випробування Сховища для відпрацьованого ядерного палива-2

На промисловому майданчику Чорнобильської АЕС (ЧАЕС) розпочався основний етап комплексних випробувань сховища відпрацьованого ядерного палива сухого типу (СВЯП-2) з використанням імітаторів відпрацьованих тепловиділяючих збірок (ВТВЗ).

Випробування складаються з декількох частин: приймання вагон-контейнера зі СВЯП-1 (сховище для відпрацьованого ядерного палива «мокрого» типу) та обробка 9 імітаторів (зокрема відокремлення нижніх та верхніх пучків ТВЕЛів (тепловидільних елементів), встановлення імітаторів у паливні патрони та у двостінні екрановані пенали (далі: ДСЕП). У проведенні комплексних випробувань СВЯП-2 бере участь персонал Державного спеціалізованого підприємства «ЧАЕС», а також представники Держатомрегулювання та Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки.

Перехід до цього етапу випробувань став можливим внаслідок завершення випробувань переважної більшості систем, зокрема, основних технологічних систем поводження з транспортним контейнером, з ВТВЗ, з паливними патронами, ДСЕП тощо.

З 18 травня у рамках комплексних випробувань СВЯП-2 з імітаторами ВТВЗ продовжилася первинна виробнича атестація технології зварювання, яка використовуватиметься під час поводження з ДСЕП.

Одночасно з проведенням комплексних випробувань СВЯП-2 з імітаторами проводиться дослідна експлуатація системи відеоспостереження за технологічним процесом і системи контролю і управління технологічним процесом.

У ході двох наступних етапів комплексних випробувань СВЯП-2 з імітаторами ВТВЗ планується провести випробування, пов’язані з системами поводження з рідкими та твердими радіоактивними відходами, системою вентиляції «гарячої камери»*. Крім того, виконуватиметься перевірка придатності до ремонтів обладнання «гарячої камери». Під час виконання цих операцій використовуватиметься додатковий крановий візок основного крана у приміщенні 501.

У цілому, всі три етапи комплексних випробувань СВЯП-2 з імітаторами ВТВЗ планується завершити до кінця червня 2019 року.

За матеріалами: Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС»


*«гаряча камера» – бокс для робіт з сильно радіоактивними речовинами (опромінені тепловиділяючі елементи, зразки матеріалів і конструктивні елементи активної зони тощо). У «гарячих камерах» атомних дослідницьких центрів і лабораторій ведуться роботи, пов’язані з фізичними, матеріалознавчими та технологічними дослідженнями реакторної техніки.